Krisdraget räddade klubben – törs ändå sikta uppåt

Kalix Bandy valde självmant att ta steget ner till division 1 kommande säsong. Men om man ska tro ordförande Reinhold Andefors så blir det en tur-retur biljett till allsvenskan. "Ambitionen är att gå upp igen", säger han.

"Vi ska ha ett allsvenskt lag på herrsidan också", säger
Reinhold Andefors ordförande Kalix Bandy om framtiden.

"Vi ska ha ett allsvenskt lag på herrsidan också", säger Reinhold Andefors ordförande Kalix Bandy om framtiden.

Foto: Tobias Ljung

Bandy2023-11-11 08:30

Vi har berättat att Kalix Bandys herrar har valt att ta steget ner från Allsvenskan till division 1 kommande säsong. Ökade resekostnader och ett oförmånligt spelschema är orsaker bakom beslutet.

– Det hade varit förödande för ekonomin annars. Styrelsens prioritet är att värna föreningen så den inte hamnar i en likviditetskris. Då tog vi beslutet att inte chansa att vara kvar, säger ordförande Reinhold Andefors innan han tillägger:

– Kalix Bandy har alltid klarat elitlicensen varje år. Vi tog det här beslutet att gå ner till division 1 för att även säkra elitlicensen för damerna som spelar i allsvenskan.

Föreningen hade bokslut den 30 april och där stod det klart att Kalix Bandy gick back med 260 000 kronor föregående säsong.

– Vi hade resultatmässigt ett minus ifjol, men vi har aldrig haft ett underskott. Vi har pengar kvar i föreningen så vi har aldrig varit på röda siffror, säger Andefors.

Inför stundande säsong av division 1 norra som startar för Kalix del den 19 november spänner Reinhold Andefors bågen högt.

– Ambitionen är att gå upp igen, målet är att vi ska vinna och komma tillbaka till allsvenskan. Vi ska börja hitta nya sponsorer och säkra ekonomin för att vi ska kunna ha ett allsvenskt lag på herrsidan också.

Till årets seriespel har Kalix Bandy plockat in flera yngre förmågor från föreningens utvecklingslag som inte finns kvar längre då A-laget tog steget ner från Allsvenskan.

– Herrtruppen kommer att genomgå en generationsväxling. Någon enstaka har slutat men i övrigt har vi fått behålla de allra flesta spelare från förra säsongen. Några av de som var med ifjol kommer också att spela lite mindre för att matcha in yngre förmågor. Herrlaget har även fått en ny tränartrojka till säsongen i form av Magnus Johansson, Pär Nilsson och Mikael Öhman.

Om herrlaget har haft en lugn silly season så har spelaromsättningen varit högre hos damlaget, som startar sin allsvenska säsong den 11 november.

– Damerna har några spelare som har slutat på grund av studier eller jobb. I dagsläget består damlaget av en trupp på 18 spelare, varav sex är nyförvärv. Fyra av dem kommer från Umedalens IF som inte fick ihop ett eget lag till seriespel. Dessutom ingår de spelare som ifjol representerade Kalix Bandys F-17 laget numera i a-lagstruppen.

Målsättning? 

– Den är att vara ett bra allsvenskt lag, säger Andefors.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!