Polisen med senaste nytt om våldtäktsutredningen

Polisen knackar under fredagen dörr i området på Tunastigen där en kvinna anmält att hon blivit våldtagen av två män natten mellan onsdag och torsdag.

Luleå2019-09-13 10:36

En brottsplatsundersökning har genomförts på Tunastigen där polisen under gårdagen spärrade av två gräsytor i bostadsområdet. Det ena området löpte längs med husväggen vid en av lägenhetslängorna, det andra var en avspärrning i en grönyta utanför ett garage i närheten av bostadshusen.

LÄS MER: Område avspärrat efter misstänkt våldtäkt

Ett vaktbolag höll obehöriga utanför avspärrningarna tills polisen hade genomfört en brottsplatsundersökning, en undersökning som gjordes senare på torsdagen.

Två män misstänks för att ha våldtagit kvinnan men ingen är frihetsberövad i nuläget. Männen ska ha varit okända för kvinnan. Hon behövde inte uppsöka vård för fysiska skador.

Under fredagen har polisen fortsatt sitt utredningsarbete med dörrknackning i området samt teknisk undersökning.

Vid 10-tiden på fredagen var fortfarande avspärrningarna kvar och polisens tekniker gjorde undersökningar på plats.

Polisen efterlyser iakttagelser från allmänheten. Den som har information att lämna kan ringa 11414.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om