Dagen efter budgetomröstningen i stadshuset – då Socialdemokraterna fick igenom sitt hårt åtstramade budgetförslag med effektiviseringar motsvarande drygt 370 miljoner kronor – kommer partiet i Luleå att lansera ett förslag om en "högstadieby" i centrala Luleå.
Läs mer: Livesändning: Besparingar i Luleå
Läs mer: Niklas Nordström om hotet mot skolorna
Läs mer: "Gör vi inget nu blir det värre"
I en pressinbjudan jämförs högstadiebyn med den redan existerande gymnasiebyn. S skriver att de "måste tänka om" för att garantera att fler elever ska klara sin utbildning och att skolan ska hålla hög kvalitet.
– Luleå har högre resultat i grundskolan än snittet i riket. Det är bra men ingen garanti för framtiden. Ska vi kunna ge våra unga Luleåbor den allra bästa utbildningen krävs ny organisation och nya arbetssätt som säkerställer att Luleå fortsatt kan ligga i nationell framkant, säger Niklas Nordström, kommunstyrelseordförande, i pressinbjudan.
Socialdemokraterna menar vidare att partiet har tagit lärdom av hur gymnasiebyn fungerar.
– Det vi lärt oss av gymnasiebyn är att den gett Luleå bättre skolresultat. Där finns inte bara lärare, utan också andra personalresurser som en modern skola behöver. Genom en högstadieby som samlar fler elever kan vi också säkerställa att den samlade resursen kring eleven är större, säger Emma Engelmark, ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Den nya högstadiebyn ska samla omkring tusen elever.
– En attraktiv arbetsplats för de lärare, kuratorer, skolsköterskor med flera som ska jobba där, säger Fredrik Bruhn, vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Redan i den stora skolomstruktureringen Framtidens skola, den gångna mandaperioden, fanns planer på en ny stor skola i centrum, med plats för 700 elever. Den skolan planerades vara klar år 2025.
Presskonferensen ska hållas klockan 12.30 på tisdag i Gymnasiebyn.
Vi uppdaterar!