Varje år utser Dagens industri ett par företag vars tillväxt sticker ut från mängden och titulerar dem som gasellföretag. Det Luleåbaserade Alent dynamic AB har gjort just det efter att ha ökat sin omsättning med 593 procent mellan perioden 2012-2015.
Företaget levererar styrsystem till virkestorkar som är mer energieffektiva och ska ge bättre kvalité på det torkade virket.
Jämfört med konventionell virkestorkning, som bygger på att man torkar med jämn temperatur och sänker mot slutet av tiden, så bygger Alent dynamics styrutrustning på intervalltorkning. Energiförbrukningen minskar med cirka 50 procent och torktiden förkortas. Företaget levererar till en handfull länder i Europa och till Chile.
Läs mer:Stororder kan leda till expansion för Luleåföretaget
För att utses till gasellföretag av Dagens industri måste ett företag klara av flera kategorier, bland annat att omsätta minst 10 miljoner kronor, ha minst tio anställda, har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättning och under samma period minst fördubblat sin omsättning.
– Vi är mycket stolta över att ha utsetts till ett av Sveriges gasellföretag, säger VD Staffan Ruuth.