Gruvdirektören om krisen: "Tiden har runnit ut"

"Hela frågan om gruvbrytningen kan fortsätta i Kiruna ligger i knäet på Gunnar Selberg", säger Stefan Hämäläinen, direktör för LKAB:s stadsomvandlingar om detaljplanekonflikten.

Stefan Hämäläinen, direktör för LKAB:s stadsomvandlingar, säger att alla avtal redan är undertecknade.

Stefan Hämäläinen, direktör för LKAB:s stadsomvandlingar, säger att alla avtal redan är undertecknade.

Foto: Mattias Forsberg

Kiruna2020-05-08 20:00

I juni 2014 sa kommunfullmäktige i Kiruna ja till avtalet för Gruvstadspark del 2. Hela ersättningsbeloppet sattes till 3,74 miljarder kronor. 

– Förhandlingarna har skett för sex år sedan och nu har tiden runnit ut. Det finns civilrättsligt avtal i grund och botten som gjordes färdigt redan 2014, och genomförandeavtalen. Allt som finns för det här området är redan förhandlat och färdigt med kommunen.

– Nu utgår jag ifrån att den politiska ledningen tar det här på allvar. Hela frågan om gruvbrytningen kan fortsätta ligger i knäet på Gunnar Selberg och kommunledningen, säger Stefan Hämäläinen. 

Sommaren 2019 var detaljplanen för Gruvstadspark 2:4 färdigberedd. Planen var att den skulle beslutas politiskt under hösten. Något som ännu inte skett. 

Nu har LKAB varnat för att bolaget kan tvingas varsla upp till 500 personer. och att ett produktionsstopp på 50 procent kan vänta om inte planen beviljas. 

–  Det läget vi är i nu ser vi att kommunen vill blanda de frågorna och rycka upp tidigare förhandlingar. För vår del är det jätteviktigt att hela tiden jobba med de tydliga delarna som rör de civilrättsliga avtalen vi har, och plan- och byggprocessen som är kopplad till detaljplanerna. Att skilja myndighetsutövningen från ersättningsfrågorna. 

LKAB har tillsammans med kommunledningen haft diskussioner med kommunen där landshövdingen har varit en tredje oberoende part och ett förslag till gemensamma överenskommelser har tagits fram. Något kommunalrådet Gunnar Selberg (C) menar är ett avtal. 

– Alla avtal finns redan sedan tidigare på plats, undertecknade av oss och kommunen har ersatts med miljardbelopp, säger Hämäläinen. 

Förhoppningen var enligt LKAB att komma fram till en omstart i en havererad process.

– Det var inte att sitta och förhandla kring avtal, ersättning och detaljplaner. Det har en helt annan process och man kan inte blanda alla de här delarna. Det blir rättsosäkert och ohållbart för oss att hantera, säger Hämäläinen. 

Vid sidan av diskussionerna med kommunen har LKAB även förberett en ansökan till regeringen om ett planföreläggande till kommunen. Vilket då innebär att kommunen tappar planmonopolet. 

– Just nu är det inte aktuellt att kommentera den delen. Huvudspåret är att Kiruna kommun godkänner detaljplanen, säger Stefan Hämäläinen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!