Markdeformationerna har nu nÄtt gamla stadshuset. I juli berÀknas deformationerna vara cirka 80 meter frÄn grÀnsen till detaljplaneomrÄdet för Gruvstadspark 2:4. Deformationen rör sig mellan 40 till 100 meter per Är enligt Mikael Palo, direktör för affÀrsomrÄde jÀrnmalm pÄ LKAB.
â Deformationerna beror pĂ„ hur det ser ut i berget och det hĂ€r omrĂ„det har rört sig snabbast. NĂ„gonstans under kvartal ett 2021 ser vi att markdeformationen kommer att nĂ„ in pĂ„ mark som inte Ă€r detaljplanerad för industri. FortsĂ€tter vi innebĂ€r det att vi bryter mot miljövillkoren, sĂ€ger Palo.
Ett första steg i produktionsminskningen Àr att bromsa omrÄdet rÀtt under vilket motsvarar cirka fem procent.
â För att vara sĂ€ker mĂ„ste man se till omrĂ„den runtomkring och spridningen gĂ„r ganska snabbt. Efter sex till nio mĂ„nader kan vi vara uppe i 50 procents minskning av produktionen, sĂ€ger Palo.
Palo sÀger att de har meddelat facket att bolaget mÄste börja titta pÄ varsel och brytningstakt eftersom de har kört fast i processen med kommunen. En konflikt vi har skrivit om tidigare dÀr kommunen inte slÀpper detaljplanen för Gruvstadspark 2:4 för politiskt beslut.
Palo vill inte nÀmna nÄgra konkreta siffror men ger ett spann pÄ 100 till 500 personer av personalen som kan beröras av ett varsel och att produktionsminskningen kan bli upp till 50 procent.
â Det hade varit en katastrof. Vi har 1500 egna Ă„rsanstĂ€llda och ungefĂ€r tusen underentreprenörer.
LKAB har förberett en ansökan om planförelÀggande till regeringen. GodkÀnns den innebÀr det att kommunen förlorar sitt planmonopol och lÀnsstyrelsen blir beslutande i planfrÄgor.
â Det Ă€r tvĂ„ parallella processer. Man har avvaktat in i det sista eftersom vi inte vill att det ska bli pĂ„ det sĂ€ttet att kommunen tappar rĂ€ttigheterna att lĂ€gga planer. Det Ă€r inte bra för de framtida relationerna. Men det kommer att komma till vĂ€gs Ă€nde.
Marknaden i Europa Àr nedstÀngd. DÀremot har LKAB sÄlt in produkterna till Kina som nu öppnar upp.
â Vi har varit en stabil aktör och lyckats hĂ„lla hjulen snurrande under coronakrisen. Om vi tappar stora volymer nĂ€r vi behövs som mest, och mĂ„ste slĂ„ pĂ„ bromsarna av den hĂ€r anledningen kĂ€nns bara sorgligt.
â Om vi inte levererar enligt vĂ„ra avtal skadar det Ă€ven vĂ„rt förtroende bland kunderna, sĂ€ger Palo.