Gruslastbil välte på väg 770 – föraren fick åka ambulans

Trafiken i båda riktningarna på väg 770 mellan Torpbrändet och Bredträsk påverkas av en olycka med en lastbil, enligt Trafikverket.

En gruslastbil välte längs väg 770 på måndagsmorgonen.

En gruslastbil välte längs väg 770 på måndagsmorgonen.

Foto: Maria Engström Andersson

Överkalix2024-11-25 09:03

Larmet om händelsen kom in 09.01 på måndagen och enligt Trafikverket bedöms trafiken påverkas fram till klockan elva på förmiddagen. SOS alarms händelseinformation meddelar att lastbilen, en så kallad trailer lastad med grus, ska ha körts ned i diket och tippat över på ena sidan.

Räddningstjänst åkte till platsen men kunde snart lämna. Föraren lastades med ambulans men skadeläget ska vara lindrigt.

Lastbil och trailer ligger kvar på platsen i väntan på bärgning.

Vår reporter Maria Engström Andersson berättar från platsen att det är halt på vägen och att det även blivit stopp i trafiken längre bort på sträckan. Hon har pratat med en lastbilschaufför som tycker att det är dåligt sandat.

Grusbilstrafiken stod stilla på grund av stoppet längre fram på sträckan.

undefined
En gruslastbil välte längs väg 770 på måndagsmorgonen.
undefined
En gruslastbil välte längs väg 770 på måndagsmorgonen.
Karta: väg 770
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!