"Både besviken och förbannad"

Ett tröstmål för Asplöven, det var allt Haparandalaget mäktade med i Västervik. Då kom också kvalseriens andra förlust.

Mardrömmen. Asplöven 
föll tungt borta på Västervik 
i allsvenska kvalet.

Mardrömmen. Asplöven föll tungt borta på Västervik i allsvenska kvalet.

Foto: Joakim Nordlund/PRESSPRO.se

Västervik/Ishockey2016-03-16 21:55

Efter förlust mot Sundsvall i premiären av kvalserien studsade Asplöven tillbaka och vann stort (7–1) mot Borlänge i söndags. När det var dags för seriens första bortamatch skapade Asplöven visserligen en del chanser men man hade förtvivlat svårt att sätta pucken i mål. Det stod 0–0 fram till mitten av den andra perioden när Luleåsonen Oscar Drugge gav Västervik ledningen med 1–0.

– Det var kul att göra mål och framförallt var det skönt att vi vann, säger Drugge.

Västervik punkterade matchen genom att göra 3–0 när knappa tre minuter återstod och matchen slutade till sist 5–1 (0–0, 1–0, 4–1).

– Vi skulle väl kanske ha vunnit med ett par puckar till. Vi blir väl rånade på cirka tio powerplay. Vi skulle ha spelat powerplay i en hel period, säger Drugge och fortsätter:

– Vete fan vad domaren höll för nivå egentligen.

När NSD pratade med honom inför matchen tippade han 4–1 till sitt Västervik och det såg länge ut att bli slutresultatet. Men 18 sekunder före slutet släppte Asplöven in kvällens femte mål.

– Det var nästan lite trist att vi gjorde mål där på slutet, säger han.

Han hade också utlovat tunnlar på Asplövens Henri Snäll och enligt utsago blev det verklighet.

– Det blev ett par stycken, säger han skämtsamt.

Av förståeliga skäl var det inte lika uppåt i Asplövens läger.

– Jag är både besviken och förbannad, säger tränaren Per Kenttä.

Asplöven skapade lägen i de två första perioderna men Kenttä upplevde inte att spelarna var tillräckligt hungriga i de avgörande momenten.

– Vi måste ju göra mål på alla de chanser vi skapar, så enkelt är det. Sedan får man ju inte lägga sig ned och dö på slutet, 5–1 speglar ju inte matchen alls, säger han.

Vad är du mest besviken över?

– Vi måste börja vara lite jävla desperata framför målet och offra hörntänderna för att pucken ska in. Jag tycker inte att vi gjorde det i dag. Vi har puckar på mållinjen och puckar som träffar stolpen men vi får inte in den.

Vad sa du till killarna efter två perioder?

– Att vi skulle fortsätta som vi hade gjort för jag tycker att det var helt orättvist att de ledde med ett mål efter två perioder.

Det är ny bortamatch nu på fredag?

– Ja, nu är det bara för oss att skaka av oss den här förlusten. Det går inte att gräva ned sig i en sådan här kort serie.

Asplövens mål: Sebastian Dyk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!