En premiär är alltid en premiär och det är inför en sådan svårt att sia om styrkeförhållandena mellan lagen.
Kiruna IF, som gjorde succé i fjol, gav svar på tal – direkt.
Gruvstadslaget åkte till Vännäs för en på förhand tuff premiärmatch – och man lämnar tätorten med en storseger med sig på bussen hem.
Simon Thyni, nyförvärvet Marcus Fornell och Jacob Hansson Geidon gav gästerna en 3–0-ledning i första perioden men Vännäs reducerade innan pausvilan.
I mellanakten blev det sen en rejäl målfest.
Kiruna gjorde två snabba mål, Vännäs reducerade innan Kiruna sköt fyra mål på sju minuter och gick till periodpaus med en 9–2-ledning.
I tredje perioden kom sen 10–2 innan Johan Kruukka kunde spika premiärsegern till 11–2.
Marcus Fornell blev poängbäst med två mål och tre målgivande passningar.
Asplöven, som är tillbaka i hockeyettan, vann sin premiär mot SK Lejon med 4–1. Matchen avgjordes i början av tredje perioden när Haparandalaget sköt två mål inom loppet av två och en halv minut.
Derbyt mellan Piteå och Kalix står 0–1 i slutet av andra perioden. Matchen är när denna artikel skrivs avbruten på grund av trasig is.