Notvikens IK forsätter att hålla sig i mitten av tabellen. Mötet mot tabelltvåan Team TG FF var tajt in i det sista.
– Vi gör en jättebra match. Team TG hade mer boll än oss under första och lite inpå mitten av andra halvlek. Men sedan tryckte vi på bra i andra halvlek, säger Notvikens tränare Kalle Lindbäck efter matchen.
– Tjejerna var nöjda med spelet och det var en väldigt jämn match.
Inför den andra halvleken stod det 1–0 till hemmalaget i form av mål av Linnea Tiensuu som återigen skulle näta för hemmalaget i den andra halvleken.
I den 73:e matchminuten hittade äntligen Notviken nätet i form av Jenny Nilsson och 3–2 skulle Elin Nilsson sedan göra i den 83:e matchminuten.
– Vi var nära flera gånger att kvittera och vi går in med inställningen inför varje match att vi ska spela vårt spel och våga göra det. Det har både vi ledare och spelarna beslutat oss för att köra på, säger Lindbäck och forsätter:
– Jag gillar att spela mot lag som gillar att spela mycket boll och röra sig mycket på planen. De spelar fotboll helt enkelt och det lag vi mötte idag var ett bra lag. Men alla i Notviken gör sitt bästa och det var som sagt en jämn match så nu kör vi vidare och fokuserar på nästa, säger han.