Lovar seger - nästa gång

Tredje försöket. Tredje förlusten.Björklöven är fortfarande numret för stort för Piteå hittills denna säsong.- Men vi gjorde en bra match och kommer att ta dem senare i vinter, sa Stefan Hedlund efter 3-6-förlusten.

UMEÅ 2012-11-19 06:00

Att Björklöven och Piteå Hockey är division 1-seriens två bästa lag råder inget tvivel om. Men tre raka förluster svider i Piteåögonen.

Efter tio mållösa minuter spräcktes PHC-målvakten Marcus Nybergs nolla då Nicklas Johansson hittade rätt i power play.

Emil Wrenman gjorde 2-0 bara 33 sekunder senare - då tog Stefan Hedlund time out.

- Det är något jag alltid brukar göra om vi hamnar i ett sådant läge.

En viss bättring blev det då Lars Bryggman reducerade i power play. Men Björklöven fick sista ordet i perioden då William Quist prickade in 3-1.

- Trots resultatet var det en jämn och bra period, en av våra bästa faktiskt. Vi förtjänade fler mål.

"Olyckliga utvisningar"
Andra perioden slutade 1-1 trots hemmaövertag. Niklas Strandberg gjorde mål för Piteå och William Quist sitt andra för "Löven".

- I den perioden tog de över spelet och var faktiskt klart bättre, medgav Hedlund.

Ställningen var alltså 4-2 inför sista perioden och Piteå hade trots allt en poäng inom räckhåll.

Men när både Niklas Strandberg och Daniel Olofsson fick sätta sig i syndabåset i tredje perioden avgjordes fighten.

- Tveksamma och olyckliga utvisningar, men det är klart jag kan förstå att det påverkar domarna när 2500 åskådare skriker och det blir ett jäkla tryck i hallen.

Blir det fjärde gången gillt?
Under utvisningen, i spel fem mot tre, gjorde Stefan Andersson 5-2 när tio minuter återstod.

- Tungt läge, visst kändes det som om matchen tog slut där.

Johan Jarl ökade på till 6-2 innan Pär Lindholm tröstmålade för Piteå när 17 sekunder återstod.

Trots förlusten var Stefan Hedlund inte allt för missnöjd.

- Det var en bra match med högt tempo och mycket känslor och jag tycker att vi närmar oss Löven för varje gång.

1 december möts lagen igen i LF Arena.

- Då ska vi ta poäng.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om