V75 i Boden: Siktar på 100 000 kronor: "Lättare"

En favorit i repris är vad Solänget-tränaren Björn Karlsson hoppas på. Bakom stallets stjärna Tangen Haap ska han försöka vinna kallblosloppet i Boden för andra året i rad.

2016. Björn Karlsson på Bodentravet 2016. Här med hästen Mix Mollyn.

2016. Björn Karlsson på Bodentravet 2016. Här med hästen Mix Mollyn.

Foto: foto: anders hjortenklev

Trav2017-06-15 07:00

Björn Karlsson är uppvuxen med travet i blodet. Pappa Kenneth Karlsson var under många år proffstränare och skördade stora framgångar med kallblodsstjärnorna Sviten och Nordgubben.

Sonen Björn har gått i samma fotspår och har fått fram en stjärna i sin åttaårige Tangen Haap, som ägs av hockey-tvillingarna Daniel och Henrik Sedin. I fjol var det en strålande glad tränare och kusk som fick kliva upp på segerpodiet i Boden efter seger som favorit. Och utan att överdriva kan man påstå att Tangen Haap är ännu bättre i år, men samtidigt har han ett lite besvärligare läge än i fjol.

– Men jag är ändå nöjd med spåret, det är bra att inte ha några hästar invändigt om oss eftersom han kan vara lite ilsken i volten. Nu blir det lättare att få iväg honom och jag tror inte att vi kommer att sitta fast, säger Karlsson.

I år har han låtit sin häst springa på lite tuffare motstånd och Tangen Haap är på väg att ta klivet in i den högsta eliten.

– Han räckte inte i första starten mot Odin Tabac och Månprinsen A.M. men efter det loppet har han utvecklats för varje start. Senast på Solvalla bet han i hela vägen och avslutade riktigt rejält över upploppet som femma. Han var jättebra helt enkelt. Och efter förra loppet känns han mjuk och smidig i jobben så formen är riktigt bra, säger Karlsson.

Att man inte blev bättre än femma kanske publiken i Sverige ska vara tacksam över.

– Hade han varit bland de två främsta på Solvalla hade vi startat i Oslo förra helgen istället. Men det är roligt att åka till Boden också och jag tror att det är lättare att vinna 100 000 kronor där än i Norge. Det är i alla fall vad jag siktar på, avrundar en positiv Björn Karlsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om