"Jag kan bättre än så här"

50-metersskytten Emil Johnsson från Gällivare är på väg hem till Norrbotten efter en vecka med tävlingar i Tyskland och Tjeckien. Han tycker själv att han kan klart bättre än det han visat i de fyra tävlingarna.

Emil Johnsson var inte nöjd.

Emil Johnsson var inte nöjd.

Foto: Joakim Nordlund/PRESSPRO.se

TJECKIEN/SKYTTE2015-05-09 17:53

Det har varit en späckad vecka för sportskytten Emil Johnsson från Gällivare. Han har tävlat i Grand Prixtävlingar i både Hannover och i Plzen och i Tyskland inledde han helmatchen med att skjuta 1137 poäng vilket är 30 poäng mindre än vad han presterade som bäst under fjolårssäsongen.

– Det var ingen hit. Det gick riktigt dåligt faktiskt. I stående sköt jag riktigt dåligt. Annars var det okej, säger han.

I stående landade han på 358 poäng och det är, enligt honom själv, 20 poäng för lite.

– Det var mest den mentala biten som inte funkade, jag var inte riktigt med i matchen. Jag slängde väl iväg något onödigt skott. Hjärnan funkade inte ihop med avtryckarfingret, säger han.

I Plzen blev det 1144 poäng i helmatchen och där fungerade ståskyttet bättre (369 poäng) men i det knästående momentet kom han inte uppe i den nivå där han vill ligga.

– Jag kan inte säga att jag är nöjd med 1144 poäng. Jag kan bättre än så här, säger han.

Han har också hunnit med två liggandematcher om 60 skott vardera och där hade han faktiskt på decimalen exakt samma resultat i både Tyskland och Tjeckien, 620,9 poäng. Inget av resultaten räckte för att slå sig in i finalen.

– Nu är det bara hem och träna. Det ska bli jäkligt skönt att komma hem, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!