Missen kostade segern: "Sånt är livet"

Grymt, Hannes! Sista porten blev Hannes Gryms öde i torsdagskvällens FIS-tävling i slalom i Storklinten. Hannes kom fel, missen kostade tid – och kanske segern.

Vinnaren. Christoper Wisén (t v) gratuleras till segern i Storklintens slalom av hemmaåkaren Hannes Grym.

Vinnaren. Christoper Wisén (t v) gratuleras till segern i Storklintens slalom av hemmaåkaren Hannes Grym.

Foto: Leif Hammarström

STORKLINTEN/ALPINT2016-01-14 22:03

– Det är möjligt. Men sånt är livet, sa han efter tredjeplatsen.

Hannes körde ur i andra åket i onsdagens tävling och ville gärna ta revansch. Sånär hade han nått ända fram.

Efter första åket hade Hannes slagläge. Han var bara nio hundradelar från ledning i ett tätt förstaåk med fem åkare inom tolv hundradelar.

– Första åket var helt okay. Det andra var sämre. Jag hade ett kast i mitten av banan, sedan kom missen på slutet.

– Jag är varken glad eller besviken, sa han i en kort summering.

Christopher Wisén, Mälaröarna, ledde efter första åket och vann med 14 hundradelar före holländaren (!) Max Bakke. Hannes Grym var slagen med 51 hundradelar och Arvidsjaurs Jesper Ask noterade en fin fjärdeplats.

– Farten finns där, men jag har inte tränat så mycket slalom och är inte tillräckligt stabil. Det har gått bättre i storslalom, sa Hannes.

Så sant så. I början av månaden vann Hannes två FIS-tävlingar i Finland och kom på tredje plats i en tredje.

Till helgen tävlar han i Finland igen och Hannes har överhuvudtaget tävlat flitigt i januari.

– Jag tror inte det blir för mycket. Tävling är den bästa träningen.

Innan säsongen berättade du att JVM är säsongens stora mål. Känns det som att du är på rätt väg?

– Absolut. Framförallt är jag nöjd med vad presterat i storslalom.

Storklintens Susanne Jakobsen var enda norrbottenstjej på damsidan och gjorde ett fint förstaåk, som gav fjärde plats. Det andra började också bra, men tog slut i mitten av banan.

– Jag fastnade med ena staven under hakan. Sedan var det kört.

Li Djureståhl, Sollentuna, vann och hon ledde även efter första åket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!