Den nyblivne guldmedaljören springer för Bergnäsets AIK i H18 och framgången var faktiskt årets första.
– Tror det är första, ja. Och den tyngsta, bekräftar han efter ett ögonblicks betänketid.
För den som följt tävlingen under helgen verkade det dock inte självklart att Öqvist skulle hota på sista dagen. Han började fredagen med tionde plats i sprinten och fortsatte på lördagen med sjätte plats över medeldistansen.
– Men jag kände att jag var stark fysiskt, det var orienteringen som inte klaffade, förklarar han och fortsätter:
– På sprinten höll jag inte riktningen så jag ”krokade”, sprang snett helt enkelt, även om det gick bättre mot slutet. Och medeldistansen var en orienteringstekniskt svår bana, jag höll inte riktningarna där heller.
Inte heller långdistansen gick riktigt perfekt men alltså tillräckligt bra för att distansera andraplacerade Alexander Hörnquist, Örnsköldsvik, med knappt två minuter över den 6,9 kilometer långa banan.
– Jag inledde starkt och tappade lite mot slutet – men det räckte ju, konstaterar Oskar Öqvist som med sin bedrift blev ende länslöpare att ta medalj under NM. Linnea Sundström, OK Renen, var dock inte långt ifrån med sin fjärdeplats på sprinten. Apropå bedrift: unga klubbkollegorna Hanna Lundberg och Tobias Snell, tävlande i D14 respektive H14, dubbelsegrade båda i sprint och långdistans.
Länets största hopp i H21, Ulrik Nordberg, tävlade inte under helgen.
– Jag jobbade. Hade självklart velat tävla men man kan inte vara på allt, meddelar han.