"Jag orkar inte tänka framtid..."

Säsongens stora utropstecken i Luleå Basket är Elin Söderström. Men frågan är om hon blir kvar i klubben.- Jag orkar inte tänka på det nu, säger hon efter respasset ur slutspelet.

Elin Söderström har haft en fantastisk utveckling under året - och var oerhört besviken efter förlusten.

Elin Söderström har haft en fantastisk utveckling under året - och var oerhört besviken efter förlusten.

Foto: K-G Zahedi Fougstedt

SÖDERTÄLJE2010-04-04 06:00
När den här dagens NSD delas ut till hushållen är det skärtorsdag och Luleå Basket reser hem från Södertälje.
- Jag har ingen aning om vad jag ska göra. Hade hoppats att säsongen skulle fortsätta och har inte haft något annat i huvudet, säger Elin Söderström.
Besviken
Eftersom det bara är halvdag på arbetsplatsen, som spårväxelingenjör på Banverket, går hon inte dit.
Men den där fasta tjänsten borde väl innebära att vi för en gångs skull vet att du verkligen fortsätter i Luleå?
- Jag vet inte, säger Elin Söderström, märkbart besviken över förlusten.
"Givet namn i landslaget"
Trepoängsspecialisten gjorde en bra insats, igen, och har utvecklats enormt under året som lagkapten för laget, där hon mer var en stark extra krydda förut.
- Elin borde vara ett givet namn i landslagsdiskussionerna, säger Dennis Pihl med en passning till sin företrädare som Luleåcoach, förbundskaptenen Lasse Johansson.
Elin, hur ser du på landslaget?
- Jag har bara gjort en landskamp men är uttagen i en 36-mans observationstrupp. Men det betyder inte att man blir uttagen till läger.
Hur ser du på säsongen som varit?
- Den roligaste hittills. Vi har gjort det riktigt bra.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!