Brons till BG på inofficiella NM

I det inofficiella nordiska mästerskapet i ungdomsbasket deltog sju Luleålag. Bäst stod sig Luleå BG:s P91-92-lag som tog hem ett brons.- Vårt mål var att vara med och slåss i toppen, säger BG:s tränare Mikael Johansson efter Scania Cup.

Johansson.

Johansson.

Foto: Kurt Engström

SÖDERTÄLJE2009-04-15 06:00
Det var ett sjukdoms- och skadedrabbat Luleå BG som ställde upp i Scania Cup. Bland andra var viktiga stöttespelare som Jonathan Larsson och Filip Forsling frånvarande. Trots detta lyckades luleålaget utmana de bästa lagen.
Storseger för bronset
Efter knappt fall i semifinalen mot danska Hörsholm vann BG bronsmatchen mot Södertälje med nästan 40 poäng.
- Vi har haft en klart godkänd helg. Trots att vi var korta lyckades vi hålla en bra nivå under turneringen, säger Mikael Johansson.
Två allstar-spelare
Forwarden Niklas Sellin och guarden Lukas Brehm blev båda utvalda till turneringens all-star team efter bra insatser.
Även på damsidan firades triumfer. Luleå Stars flickor U16 slutade som fyra i turneringen efter att ha förlorat bronsmatchen mot Södertälje. I gruppspelet förlorade Stars med fyra ynka poäng mot guldlaget Söder.
Stars damlag versionen yngre, flickor U15, landade på en femteplats och stadsdelslaget Höken P94 hamnade på samma slutplacering. Noterbart är att lagets forward David Borgström utseddes till Scania Cups all-star team
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!