Efter fjärdeplatsen i mixedstafetten och de blygsamma placeringarna i damernas distanslopp blev det ingen ljusning för herrarna heller – snarare tvärtom. De största svenska hoppen svek nästan omedelbart på skjutvallen.
Bäste svensk Martin Ponsiluoma åkte in som tolva. Samma placering i så fall som bästa svenskan Mona Brorsson igår.
Martin Ponsiluoma var först ut av svenskarna och bommade två skott direkt i det första skyttet. Det blev ytterligare en bom, i det sista skyttet, för Ponsiluoma.
Sebastian Samuelsson inledde sitt första skytte med att missa det första skottet och redan då hade han skaffat sig ett tungt bagage inför resten av loppet. Spiken i kistan för "Silver-Sebbe" blev sedan när han följde upp med en bom i såväl det andra som tredje skyttet.
Samuelsson var distanserad med mer än fyra minuter och visar än så länge tveksam OS-form efter att ha gjort en stark säsong i världscupen. Det blev till slut placering 30 och inte ens om han skjutit fullt hade åkningen givit medalj.
De mindre namnkunniga svenskarna, Piteås Jesper Nelin och Peppe Femling, hade inte heller något med topplaceringarna att göra. Nelin (64:a) hade tre bom i sista skyttet. Femling (40) bommade två skott sammanlagt men var alltför långsam i spåret för att ha något med topplaceringarna att göra.
Fillon Maillet vann 14,8 sekunder före belarusiska överraskningen Anton Smolski – som sköt fullt – och norske bronsmedaljören Johannes Thingnes Bø, två bom.