Därför klev Luleå-forwarden av

Luleå Hockey-tränaren Stefan "Skuggan" Nilsson är besviken över att det blev en poäng på två derbyn.

Skellefteå/ishockey2016-09-24 23:54

Strafförlust i fredags. Förlust under lördagen. Stefan "Skuggan" Nilsson var besviken efter det andra derbyt inom loppet av 24 timmar.

– Vi är besvikna över att vi inte får fler poäng av de här två matcherna. I kväll ska vi, utifrån spelet, ha segern med oss. Men man måste ta betalt för bra spel och de chanser vi skapar, säger han och fortsätter sedan:

– Vi måste sätta dit chanserna. Sen måste powerplay bli mer pang på rödbetan. Vi kan inte hålla på och kladda som vi gör, framför allt i tredje perioden. De sakerna måste vi förbättra, om vi ska vinna en sån här tuff och tät match.

Gustav Rydahl var uppsatt som extraforward och fick också lite speltid.

Men i tredje perioden satt forwarden istället på läktaren – i civila kläder.

– Han var borta här för ett par veckor sen och fick känningar av samma skada nu.

Han slog upp skadan?

– Han kände ganska tidigt i matchen att det inte skulle funka. Det var ingen idé att sitta på bänken när han ändå inte kunde spela. Vi får se hur det ser ut i veckan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!