Strafförlust i fredags. Förlust under lördagen. Stefan "Skuggan" Nilsson var besviken efter det andra derbyt inom loppet av 24 timmar.
– Vi är besvikna över att vi inte får fler poäng av de här två matcherna. I kväll ska vi, utifrån spelet, ha segern med oss. Men man måste ta betalt för bra spel och de chanser vi skapar, säger han och fortsätter sedan:
– Vi måste sätta dit chanserna. Sen måste powerplay bli mer pang på rödbetan. Vi kan inte hålla på och kladda som vi gör, framför allt i tredje perioden. De sakerna måste vi förbättra, om vi ska vinna en sån här tuff och tät match.
Gustav Rydahl var uppsatt som extraforward och fick också lite speltid.
Men i tredje perioden satt forwarden istället på läktaren – i civila kläder.
– Han var borta här för ett par veckor sen och fick känningar av samma skada nu.
Han slog upp skadan?
– Han kände ganska tidigt i matchen att det inte skulle funka. Det var ingen idé att sitta på bänken när han ändå inte kunde spela. Vi får se hur det ser ut i veckan.