Emilias guldklimp utklassade motståndet i silverdivisionen

Timo Nurmos-tränade Scargel inledde den här säsongens V75-starter i Klass II. I lördags tog den granne femåringen en mycket lätt seger i sin debut i Silverdivisionen. 965 000 kronor har han tjänat i år och över 1,2 miljoner totalt.Scargel ägs bland annat av "Teaterbaren i Luleå" och har sin skötare i bodentjejen Emilia Hiltula.- En fantastisk häst, tycker Emilia om sin skyddsling.

Bodentjejen Emilia Hiltula är skötare till V75-vinnaren Scargel. "En fantastisk häst", tycker hon.

Bodentjejen Emilia Hiltula är skötare till V75-vinnaren Scargel. "En fantastisk häst", tycker hon.

Foto: Anders Hjortenklev

SKELLEFTEÅ2009-08-03 06:00
Scargel tränades fram till i år av Peabtravets Petter Lundberg men det är hos solvallas Timo Nurmos som han nu fått sitt verkliga genombrott. Tidigare i år har Scargel bland annat vunnit anrika Harper Hanovers lopp med en halv miljon i segerpremie.
Från ledningen lämnade han nu motståndet långt bakom sig över upploppet och verkade ha mycket kvar i mål.
"Hjärtat på rätt ställe"
- Okomplicerad och väldigt bra. En häst för gulddivisionen, tyckte Örjan Kihlström som körde hästen till den lätta segern.
- Scargel har hjärtat på rätta stället och gör alltid sitt bästa, berömde Emilia Hiltula när hon tog hand om honom efter loppet.
Emilia som var en duktig ponnykusk innan hon gick ut Wångens travgymnasium. Direkt efter skolgången började hon sedan att jobba hos Timo Nurmos där hon är skötare för sju av stallets travare. Elva lopp har hon också kört så här långt. En seger i ett lärlingslopp med 25-oddsaren Lime Casted i höstas på Solvalla har det blivit.
- Jag stortrivs med mitt jobb hos Timo Nurmos och har i Scargel en fantastisk och jättetrevlig häst att vara skötare till, påpekade 20-åriga bodentjejen Emilia Hiltula.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!