Så ska Piteå bli hela länets lag
Det är en sak att vara dominant på hemmaplan.En helt annan att bli en toppklubb i Sverige.Men om några månader ska Piteå IF tagit det steget.NSD åkte till Norrbottens nya fotbollshuvudstad för att ta reda på hur man bygger upp en ny elitverksamhet från grunden, varför Piteå ska bli hela Norrbottens lag och hur föreningen ska lyckas med uppdraget.
Här är mannen som blickar framåt. Anders Eriksson är medlem i Piteå IFs damstyrelse och en av personerna som ska se till att Piteå ska vara redo att mäta sig med Sveriges bästa damklubbar till våren. Och det gäller både sportsligt och ekonomiskt. " Vi blir gärna ett nytt Umeå IK, fast i miniatyr. En välskött klubb med proffsig inställning. Vi ska bygga upp organisationen. Vi ska fylla på med namn och funktioner", säger han.
Foto: Kurt Engström
Sedan dess har det varit firande, gratulationer, glädje och uppvaktningar.
- Jo, det har varit en hel del, konstaterar Anders Eriksson, när NSD träffar honom på hans arbetsplats i Piteå.
Eriksson är en av de ledande i Piteå IFs damstyrelse. Det märks, inte minst i hans fullspäckade kalender.
Samtidigt är Eriksson också en av nyckelpersonerna i det arbete som väntar.
För när spelare och supportrar fortfarande lever i ett glädjerus är det Eriksson och hans kollegor som får kavla upp ärmarna och ta tag i vardagen.
Det är en sak att vara toppklubb på hemmaplan, en helt annan att vara det i Sverige.
- Vi satt tidigare i veckan och tittade igenom budgeten och det är ett antal friska pengar som ska in. Och de kommer ju inte av sig själv, konstaterar han.
Förutom en ekonomisk expansion ska en ny organisation byggas upp, spelartruppen uppdateras och de sportsliga förutsättningarna förbättras.
Och den råda tråden i hela verksamheten ska vara lokal.
- Vi vet att det här är en färskvara. Men det gäller att utnyttja det här och agera medan det här är hett.
- När det gäller sponsorbiten tycker vi definitivt att Luleå är en marknad där vi också ska kunna vara med på. Både Luleå Hockey och Plannja dammsuger ju hela länet på sponsorer och även om de är mycket större än vad vi är tror jag ändå att exempelvis Luleåföretag kan vara villiga att synas med oss, säger Eriksson, och börjar gå igenom planerna för en utökad ekonomi.
Bland annat ska omsättningen öka från årets dryga 1,7 miljoner till nästan 4,5 miljoner.
- Vi har fått, utan att ens ha börjat bearbeta marknaden, tre-fyra företag som själv har ringt och sagt att de vill vara med och stötta det här. Det känns som ett bra tecken.
Eriksson förklarar att klubben är i ett tacksamt läge.
Piteå har inget stort elitlag, övriga Norrbotten saknar topp i fotboll och enligt Eriksson är det inne att ge bidrag till damidrott.
- Vi ska ha ett antal huvudsponsorer som ska lägga en stor summa pengar. Men det går inte att bara fråga hur mycket pengar de har. Vi måste ge något tillbaka så de blir nöjda också. Men vi tycker att vi har en riktigt bra produkt att presentera. Vi har tjejer som oerhört duktiga i idrott, samtliga studerar eller har jobb och de flesta kommer från trakten. Det är precis det vi vill föra fram, att de är förebilder. Unga tjejer ska kunna se upp till dem.
När Piteå för drygt två år sedan började skissa på en långsiktig plan som innebar allsvenskt spel 2010 var en av de första åtgärderna att åka de dryga 20 milen söderut till Umeå, där Umeå IK på tio år byggt upp en klubb av högsta världsklass.
- Det var riktigt kul att se. Men det jag reagerade på då var att klubbdirektören Roland Arnqvist satt på hela leken. Han har gjort ett fantastiskt jobb, och det är en fantastisk ledare. Men vi tror på en organisation där du har ett flertal människor som arbetar, förklarar Eriksson.
Mycket av marknadsbiten kommer därför hamna på externa företag som ska hjälpa klubben.
Istället kommer allt kraft läggas på en heltidsanställd sportchef och en heltidsanställd huvudtränare.
- Vi blir gärna ett Umeå IK, fast i miniatyr. En välskött klubb med proffsig inställning. Vi ska bygga upp organisationen. Vi ska fylla på med namn och funktioner. Vi har redan en snygg modell, precis som många företag, men det gäller att det ska fungera också. Vi har en plan, och folk som är beredda på att hjälpa till på ideell basis.
En av Umeå IKs ledstjärnor är att de är hela Västerbottens lag.
Piteå hoppas kunna göra något liknande i Norrbotten.
- Det finns mängder med talanger i Norrbotten på flicksidan. Jag tror att vi har 45 procent tjejer i hela ungdomsfotbollen i bara Piteåregionen. Det är riktigt bra siffror. Det finns en målbild för alla unga fotbollstjejer. De kan se att det är fullt möjligt att gå hela vägen. Vi kommer bland annat bjuda in mycket spelare till talangträning och talangutveckling, säger Eriksson.
Kommer ni jobba för att bli det naturliga klubbvalet för de norrbottniska talangerna?
- Självklart. Det är viktigt att kunna erbjuda tjejerna att spela på elitnivå utan att behöva flytta. För en ung tjejer kan det vara en enrom trygghet att kunna bo kvar hemma. Bland de spelare vi tittar på i allsvenskan just nu är de flesta härifrån.
Med en lokal prägel på spelarna hoppas klubben också locka till sig publik från fler orter är bara de i närområdet.
- Visst, herrfotboll är hårdare och tuffare, men ganska ofta är det mycket tråkigare att titta på. Vi spelar en rolig fotboll, menar Eriksson.
Den sista detaljen i uppbyggandet är att ge laget sportsliga förutsättningar.
Även om dagens lag håller bra klass ska truppen förstärkas.
Bland annat kommer Piteå ta in två-tre artistskattespelare, ge en handfull spelare halvtidskontrakt och resterande delen får deltidslösningar.
- Vi valde redan i fjol att skriva kontrakt med samtliga spelare. Det kostar inte mycket och det är värt mycket i slutändan. Det ger ett proffsigt intryck. Även om det är ett litet företag måste det skötas. På sikt ska spelarna också kunna se det som en karriärmöjlighet. Går allting bra kommer vi få möjlighet att erbjuda ännu fler spelare ännu bättre kontrakt i framtiden.
Om alla bitar faller på plats - både på och utanför planen - ser Anders Eriksson en bra framtid för Piteå IF i allsvenskan.
- Vi tror att det här kan gynna hela Piteå och hela Norrbotten. Vi har ett bra utgångsläge, helt klart. Jag tror det här kan bli riktigt bra.