"Man kan nog säga att Piteå räddade mig"

I höstas: ratad, sviken och ledsen.Nu: lagkapten, spelmotor och glad.Sofie Persson knäcktes av Tyresös stjärnsatsning - och var redo att lägga av med fotbollen.Då ringde Piteå.- Jag var så uppgiven och besviken, man kan nog säga att Piteå räddade mig lite, säger lagets nya mittfältstjärna.

Piteå 2012-04-04 06:00

Sofie Persson kom till storsatsande
Tyresö FF inför säsongen 2010. Då var hon 22 år gammal och ett av Sveriges största framtidsnamn.

Persson, som under fyra år hade varit nyckelspelare på mittfältet i Kristianstad, kände sig redo att testa vingarna och utvecklas i en större förening. Tyresö passade bra med tanke på att det var en klubb som satsade långsiktigt - och på unga talanger.

Men så hände något. Ju bättre laget blev, desto fler stjärnor skulle värvas. Och de unga framtidsnamnen ansågs inte längre lika viktiga.

Det var i alla fall så Sofie Persson upplevde situationen.

- Till en början gick det bra i Tyresö. Allt gick i lagom takt och man hade en långsiktig plan att ta guld inom 2-3 år. Men plötsligt fick man panik och skulle vinna guld direkt. Jag tycker att Tyresö tappade kontrollen över allting, säger Persson.

"Man tävlar mot pengar"
När Tyresös stjärnkarusell började snurra hamnade Sofie Persson i kläm - och trots löften om nytt kontrakt tvingades hon lämna klubben i höstas. I stället skulle det göras plats för spelare som Marta, Caroline Seger och Lisa Dahlqvist.

- Detta är kanske lite kontroversiellt av mig, men det kommer till en gräns när man tävlar lite mot pengar i sådana klubbar, säger Persson.

Hur menar du?

- Vi tog in en amerikanska i slutet av förra säsongen. Hon spelade med en annan matchtröja eftersom hon hade egna sponsorer. Och då är det inte godkänt att sätta henne på bänken, det fattar ju vem som helst. När man börjar ta in privata sponsorer så spelar inte fotbollsprestationen lika stor roll längre. Man konkurrerar plötsligt med något helt annat.

Sofie Persson kände på sig redan tidigt i höstas att hennes plats i Tyresö var hotad. Hon fick dock ett löfte från klubben att få stanna - och kunde pusta ut.

Men i november kom kallduschen. Klubben bröt sitt löfte och Persson fick inte förlängt kontrakt.

- Det var tufft. Jag har aldrig varit med om något sådant. Jag hade kunnat gå vidare med det där eftersom de hade sagt att jag skulle få stanna, men jag ville inte spela i en klubb som inte ville ha mig. Det var skittråkigt.

Sofie Persson berättar att hon var tveksam till om hon ens orkade fortsätta med fotbollen.

- Tanken på att lägga av slog mig, det gjorde den. Jag fick beskedet från Tyresö en vecka innan jag skulle åka på semester till Filippinerna. Plötsligt visste jag ingenting om min framtid. Det var jättetufft.

Men dagen före semesterresan kom samtalet som kan ha räddat Sofie Perssons karriär. Det kom från Piteå IF.

- De skickade över ett utkast till ett kontraktsförslag och jag fick en skitbra känsla redan från början.

Sofie Persson hade bara ett krav på Piteå: hon ville ha ett jobb. Helst inom arkitektbranschen - eftersom hon var mitt uppe i en utbildning på Kungliga Tekniska Högskolan.

Piteå hittade ett halvtidsjobb på en arkitektfirma och Sofie Persson bestämde sig för att flytta norrut.

Ett val hon aldrig kommer att ångra.

- Jag var så uppgiven och besviken. Man kan nog säga att Piteå räddade mig lite.

De senaste månaderna har varit en enorm resa för Sofie Persson, inte bara geografiskt. 24-åringen har gått från icke önskvärd i Tyresö till lagkapten och nyckelspelare i Piteå.

- Du kan ju tänka dig hur mycket mitt liv har vänt. Visst, det kanske är ett litet steg tillbaka fotbollsmässigt att gå från Tyresö till Piteå. Men för mig personligen är det ändå ett steg framåt. Jag har fått en helt annan roll här och jag tror att jag kommer att utvecklas som fotbollsspelare. I grund och botten handlar det om att trivas och tycka att det är kul med fotboll. Jag hade ju kunnat ta guld med Tyresö, men hur mycket hade det guldet betytt för mig?

Bättre - utan stjärnor
Sofie Persson kommer att få ta ett stort ansvar om Piteå ska kunna etablera sig i allsvenskan. Hennes ledaregenskaper på innermittfältet kan bli årets nyckel till framgång för norrbottningarna. Hon säger själv att hon är en sådan spelare som gör andra bättre.

- Jag kanske inte är den som kommer göra alla målen, men om vi har en spelare som till exempel är bra på att löpa så kommer jag att hitta henne.

Persson tror mycket på sitt nya lag. Och att det inte finns några stora stjärnor ser hon bara som en fördel.

- Jag har sett hur det kan bli när man har stjärnor i laget. Vår tränare sa till och med någon gång att "om kollektivet inte funkar så är vi sjukt bra individuellt". I Piteå är alla medvetna om sitt värde. Alla spelar roll och jag tror att man kommer längre på det.

Sofie Persson har redan tagit över lagkaptensbindeln i sin nya klubb. Kanske lite kontroversiellt med tanke på att hon är ny i laget.

- Det var Stellan (tränare Carlsson) som utsåg mig och det är en jättestor ära. Sedan är det ju lite speciellt när man kommer som ny, jag vill ju inte trampa någon på tårna. Men jag känner ändå att det är dags för mig att vara lagkapten. Jag är redo och i det här laget känns det ganska naturligt. Jag hoppas och tror att de andra känner likadant.

Sofie Persson, som har gjort 17 U23-landskamper, ser flytten till Piteå som ett språng mot en framtida A-landslagskarriär.

- Om det går bra här så kommer det att synas, absolut. Jag brukar säga att om jag lägger av utan att ha spelat en enda A-landskamp så kommer jag vara bitter.

NSD har sökt ansvariga i Tyresö FF utan att lyckas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om