Precis som i lördagsmatchen mot AIK var det MSSK:s förstakedja som genererade det mesta i anfallsväg. Effektiviteten fanns inte där mot AIK, men igår kom åtminstone ett mål.
Lisa Ekberg slog droppasset, Melinda Olsson klippte till direkt och Rebecca Stenberg petade in returen som innebar 1-0 till hemmalaget efter 16 minuter och 28 sekunder.
- Vi har pratat om att skjuta mycket och gå på returerna. Det gjorde vi mot AIK också men pucken gick inte in. Nu gick den in en gång i alla fall, det var skönt, tyckte Rebecca Stenberg.
Lugnt i målet
Sara Sundqvist vaktade stolparna i lördags men igår fick Anna Hagberg förtroendet.
Att de skulle få stå en match vardera var bestämt sedan tidigare.
- Det var planerat innan helgen. Någon uttalad förstamålvakt har vi inte utan vi spelar med den som känns bättre för dagen, förklarade tränaren Jörgen Jönsson.
"Jobbar hårdare"
Det blev emellertid en relativt lugn eftermiddag för Anna Hagberg i LF Arena.
Ormsta skapade i stort sett ingenting i spel fem mot fem.
I andra perioden hade Kristin Andersson styrt in 2-0-målet och när Ormsta inte utnyttjade sina powerplay så kunde MSSK vinna ganska ohotat.
Backen Sophie Johansson fastställde slutresultatet till 3-0 med ett välplacerat handledsskott förbi en skymd Ida Winkler i den gästande kassen.
- Vi jobbar hårdare nu och håller ihop laget bättre, tyckte Roland Backlund, den andre i MSSK:s tränarduo.
n n Samtidigt som MSSK tog tre poäng föll Leksand mot Linköping. Det innebär att MSSK, som ligger sexa i Riksseriens tabell, nu har tre poäng till godo på Leksand och dessutom med en match mindre spelad.