40 år sen sist - nu har Malmberget fått en landslagsboxare

Senast det hände var i början av 60-talet. Men idag, nästan 40 år senare är det dags igen. Dags för en boxare från Malmbergets AIF att dra på sig den svenska landslagströjan.- Det skall bli jätteroligt, säger 15-årige Ali Rezai inför landslagsdebuten.

Hoppet från Malmfälten. Ali Rezai tar plats i boxningslandslaget.

Hoppet från Malmfälten. Ali Rezai tar plats i boxningslandslaget.

Foto: Mats Henriksson

MALMBERGET2009-10-09 06:00
Ali Rezai började träna boxning med Malmbergets AIF för drygt ett år sedan, en träning som gett resultat tämligen omgående. Och för drygt en vecka sedan kom belöningen för allt slit. Att Rezai blivit uttagen i det svenska ungdomslandslaget och skall boxas på en internationell ungdomsturnering i Tyskland kommande helg.
Något som gladde tränaren och eldsjälen Lage Hedman.
- Helt fantastiskt, kul att boxare från norra delen av landet också kommer med i landslaget.
Och givetvis stolt över sin adept, som utvecklats enormt den senaste tiden.
På tiden
- Jag tränar bra, förklarar Rezai framgångarna.
Så bra att landslagsledningen fått upp ögonen för Maifboxaren.
Och det var på tiden enligt Hedman. Klubbens senaste landslagsman var Kjell Ågren.
- Det är så längesedan att man inte ens minns när det var, säger Hedman.
En titt i historieböckerna visar att det var i början av 60-talet som Ågren var som bäst.
Nu är det Rezais tur, som hunnit med fem matcher i den gröna Maiftröjan.
- Jag har vunnit fyra av matcherna, berättar han.
"Trodde inte det var sant"
Bland annat Norrlansdmästerskapet. På Falken Cup i Gävle i slutet av september blev det en silvermedalj i 54 kgs klassen. Och efter den tävlingen kom alltså beskedet som alla boxningsvänner med Lage Hedman i spetsen väntat på i många många år.
Att en boxare från Malmbergets AF skulle få dra på sig landslagströjan igen.
- Trodde inte det var sant när boxningsförbundet ringde till klubben och berättade, avslutar Ali Rezai.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!