Efter förlängningsförlusten i Göteborg i fredags hade Luleå Hockey ny matchboll när Frölunda kom till Coop Norrbotten arena under söndagen. Då bjöd två försiktiga lag på en trevande och avvaktande match. Efter ordinarie tid stod det 0-0 på resultattavlan och det blev nytt förlängningsläge. 50 sekunder in i förlängningen visades Luleåcentern Jonathan Granström ut efter en hooking på Frölundabacken Oliver Bohm. 41 sekunder senare sköt Erik Gustafsson in 1-0 till Frölunda och såg till att den här matchserien når en sjunde och avgörande match.
Efter matchen riktade Luleås Karl Fabricius skarp kritik mot domarnas beslut att visa ut Granström.
– Den är fruktansvärt tveksam. Jag har inte sett reprisen och det går ganska fort, men "Grana" ligger lågt med klubban och kommer mellan kropp och klubba, men släpper så fort det blir kontakt, säger Fabricius och fortsätter:
– Jag tycker att han (Oliver Bohm) spelar över situationen ganska enormt. Det är en väldigt tveksam utvisning. Och jag tycker inte att han (domaren) ser situationen så väl, han står bakom målet och har mycket i vägen. Är han inte helt hundra så tycker jag inte att han ska ta den.
Den utvisningen avgjorde på sätt och vis matchen.
– Ja, det är surt. Surt som fan. Samtidigt vill man inte hålla på att älta för mycket. Vi hade en skön känsla inför sudden, jag var helt hundra på att vi skulle avgöra men sen avgör dem. Smolk i bägaren utan tvekan, men vi har ändå en bra känsla inför matchen på tisdag, säger Fabricius.
Medan Fabricius är kritisk mot domarna lägger en dämpad Jonathan Granström skulden på sig själv.
– Det är en onödig utvisning av mig. Den kostar oss matchen, säger Granström.
Tycker du att domarna gjorde rätt att visa ut dig?
– Det är klantigt av mig att sätta upp klubban där, jag ska inte göra det. Sen är han (Oliver Bohm) smart och nyper fast den. Men det var onödigt av mig.
Så det var utvisning?
– Ja, domarna dömde det och då lär det vara det, säger Granström.