Nu börjar jakten pÄ guldet

För 20 Är sedan blev LuleÄ Hockey svensk mÀstare för första gÄngen. 3 augusti börjar jakten pÄ SM-guld nummer tvÄ.

Guldjakten. 3 augusti gÄr LuleÄ Hockey pÄ is för första gÄngen. DÄ börjar ocksÄ officiellt jakten pÄ guldet.

Guldjakten. 3 augusti gÄr LuleÄ Hockey pÄ is för första gÄngen. DÄ börjar ocksÄ officiellt jakten pÄ guldet.

Foto: Kurt Engström

LuleÄ/Ishockey2015-07-25 09:00

LuleÄ Hockey har vunnit försÀsongen 2015. Det kan vi lÀtt slÄ fast.

Klubben har radat upp stjĂ€rnvĂ€rvning efter stjĂ€rnvĂ€rvning – och snart börjar allvaret.

3 augusti gÄr LuleÄ pÄ is tillsammans för första gÄngen och 17 september spelas SHL-premiÀren pÄ bortaplan mot guldlaget VÀxjö.

TrÀnaren Joakim Fagervall har nu en sÀsong som SHL-trÀnare under bÀltet. Och hans mÄlsÀttning med sÀsongen Àr klar och tydlig.

– Du kan stĂ€lla den dĂ€r frĂ„gan hur mĂ„nga gĂ„nger som helst. Jag kommer alltid svara att vi gĂ„r för guld. Jag tror inte pĂ„ nĂ„got Ă€n vad de andra gör. Och hade jag tyckt annorlunda sĂ„ hade jag inte sagt dig till dig Ă€ndĂ„ (skratt). Eller hur?, sĂ€ger Joakim Fagervall.

Vad kommer krÀvas för att ni ska ta det dÀr guldet dÄ?

– Jag tycker att vi har ett bra lag. Ett jĂ€vligt intressant hockeylag. MĂ„nga bra ingredienser. Skridskostarkt. Det som kommer att krĂ€vas Ă€r att vi Ă€r dĂ€r och levererar frĂ„n start. Att alla Ă€r införstĂ„dda med uppgiften. SĂ„ var det i fjol och sĂ„ Ă€r det i Ă„r ocksĂ„, sĂ€ger Fagervall.

Majoriteten av alla nya spelare landar pÄ LuleÄ Airport under mÄndagen. Men undantag för den finske poÀngmaskinen Toni Rajala alltsÄ.

– Det blir intressant att se pĂ„ allihopa. Nu kommer inte Toni Rajala tillsammans med alla andra. Men i övrigt ska vi alla vara pĂ„ plats, sĂ€ger han.

Hur pÄverkar det er att han kommer sent?

– Ingenting. Vi har vetat om det. Ingenting nĂ„got mer i dagslĂ€get. Det Ă€r inget konstigt med det överhuvudtaget. Jag har alltid haft artistspelare i mina lag.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!