Luleå Hockey-segern som kostade 1 000 kronor

Inför matchen lovade Victor Ekarv att betala tusen kronor till lagkassan om Luleå Hockey vann.Och seger blev det.– Jag kände att det var viktigt att vinna i dag, säger Ekarv.

Victor Ekarv.

Victor Ekarv.

Foto:

Luleå/ishockey2015-12-04 22:35

Ofta brukar spelare "sätta upp" en slant på tavlan i omklädningsrummet.

Det betyder att spelarna lovar att betala en viss summa till lagkassan om laget vinner.

Det var precis vad Victor Ekarv gjorde inför matchen mot Modo. Han lovade sina lagkamrater att betala tusen kronor till lagkassan om det blev seger hemma i Coop arena.

Och seger blev det.

– Jag kände att det var viktigt att vinna i dag. Jag har varit borta från laget ett tag och nu är jag tillbaka.

Ofta brukar man göra det när man möter sitt gamla l ag.

– Ja, det brukar vara så, men nu blev det så här i dag.

Jag antar att det inte spelar så stor roll när ni vinner?

– Precis. Förhoppningsvis blir det något roligt av det.

Vad säger du annars om matchen?

– Jag tycker inte att det är någon jättestart, men vi kommer in i det mer och mer. Vi vinner och det är det viktigaste just nu. Jätteskönt. Vi har en bra känsla inför i morgon. Men vi kan inte njuta av det här för länge, det är bara att ladda om nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!