"Jag vill bara ta en plats"

I fjol vann han poängligan i schweiziska NLA.
Nu får Linus Omark chansen i NHL – på nytt.
– Jag vill bara ta en plats, jag ser inte mig själv på något annat sätt, säger Omark.

Linus Omark får chansen i Edmonton igen.

Linus Omark får chansen i Edmonton igen.

Foto: Kurt Engström

LULEÅ/ISHOCKEY2013-08-27 18:28

Linus Omark har länge setts som en av de mest talangfulla spelare som någonsin kommit ur den norrbottniska ishockeyn.

Nu får han chansen i NHL-klubben Edmonton Oilers – en gång till.

Omark har skrivit ett ettårigt tvåvägskontrakt, vilket innebär att hans lön sänks drastiskt om han inte tar plats i NHL.

– Vi har varit överens rätt länge, men Oilers har haft för många kontrakt. Man får bara ha 50 spelare så de har varit tvungna att göra sig av med några, säger Omark.

Vad har Oilers sagt om dina chanser?

– De säger ju en hel del, men det är inga garantier. Jag åker dit för att göra mitt bästa, sen får vi se vad som händer.

Oilers träningsläger drar igång 11 september. Där avgörs om han inleder säsongen i Oilers eller i AHL-klubben Oklahoma City Barons.

– Jag vill tillbaka, jag vill ge det en chans. Det är bara att hoppas att man hittar storformen lagom till campen.

Hur ser du på dig själv och din roll i NHL den här gången?

– Just nu vill jag bara ta en plats, jag ser inte mig själv på något annat sätt. I framtiden hoppas jag naturligtvis få chansen att vara en producerande spelare, det är ju det jag är bra på, men det får vi se. Jag har varken förväntningar eller förhoppningar – den här gången.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!