Efter förra veckans två förluster mot Skellefteå AIK stod Luleå Hockey inför en pressad hemmapublik. Lagkaptenen Johan Harju satte sista spiken i kistan när man besegrade nykomlingarna Karlskrona HK med 4-2.
– Det är klart att det är en lättnad att vinna hemma eftersom vi har haft dåliga resultat de senaste matcherna. Detta var ett steg i rätt riktning men spelet var långtifrån perfekt. Vi har mycket att jobba på, säger Harju efter segern,
Trots pressen laget hade på sig var det en bra atmosfär i omklädningsrummet innan laget intog isen.
– Jag tyckte inte det var någon negativ anda utan mer energi och laddade grabbar innan matchen. Det var skönt med den här segern med tre poäng och jobba på det för att vi har inte varit så bra de senaste matcherna.
När det var 40 sekunder kvar av tredje perioden satte Harju den sista spiken i kistan på öppen kasse.
– Det är klart att det alltid är skönt att göra mål och det är roligare att göra mål på hemmaplan. Nu var det för öppen kassen men jag tar alla mål jag kan. Det spelar ingen roll om det är öppen kasse eller om det är ett friläge.
I publiken satt Tre Kronors förbundskapten Pär Mårts och Harju ser positivt på att återvända tillbaka till landslaget.
– Jag har inte varit med och spelat i landslaget på några år men absolut så är jag villig igen att tävla om en plats. Men det gäller att prestera i klubblaget annars har man ingen chans. Det finns så många bra spelare men absolut så kan jag tänka mig det.
Så här säger Mårts om eventuella framtida landslagsinsatser för Luleås kapten.
– Harju har varit med (i landslaget) förut. Det ska bli kul att se om han kan bära C:et och Luleå lite grann.