Eliasson: "Jag siktar fortfarande på landslaget"

Hon är fortfarande i frysboxen efter schismen med Leif Boork.Men Emma Eliasson siktar fortfarande på att spela i landslaget.

Foto:

Luleå/Ishockey2016-08-08 21:08

Luleå Hockeys damlag saknade ett par av sina spelare under måndagens träning eftersom de är på olika landslagsuppdrag.

Veteranen och lagkaptenen Emma Eliasson skulle egentligen varit med Damkronorna i Nordamerika.

Men efter Luleåträningen konstaterar hon att så inte är fallet. Något som NSD och flera andra medier uppmärksammat tidigare i sommar.

Eliasson blev petad efter en schism med förbundskaptenen Leif Boork.

– Inget nytt har hänt. Leif (Boork) tycker inte att jag tillhör de åtta bästa backarna i Sverige, och jag kan bara träna på här hemma och visa för honom att han har fel, säger Eliasson.

Har ni varit i kontakt med varandra nu efter alla turer som varit?

– Nej, jag har inte pratat med honom och han har inte hört av sig till mig. Jag har heller inte pratat med någon annan från förbundet, säger Eliasson, som ändå inte har gett upp sina planer på att spela med Damkronorna i framtiden.

– Jag vill spela i landslaget igen, så är det. Och i väntan på att bli uttagen igen kommer jag fortsätta köra på här med Luleå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!