Efter historiska guldet – så ska de bli ännu bättre

I söndags blev Luleå Hockey/MSSK historiska mästare.Nu hoppas tränaren Fredrik Glader på en guldeffekt – och ett hockeygymnasium med nationellt intag.– Vi ska bli ännu bättre, säger Glader.

Guldeffekten. I söndags var det guldtårar i Coop Norrbotten arena – och här är planen för att Luleå/MSSK ska få fira igen.

Guldeffekten. I söndags var det guldtårar i Coop Norrbotten arena – och här är planen för att Luleå/MSSK ska få fira igen.

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ/ISHOCKEY2016-03-22 10:00

Det är dagen efter SM-guldet. En något hes Fredrik Glader pustar ut i hemmet medan dottern – två år på måndagen – forcerar fram ”Blinka lilla stjärna” på något slags leksakspiano.

– Det var jävligt kul i går. Jag var med på guldfesten ett tag, men jag tog slut ganska tidigt. Jens Tillman skjutsade hem mig vid halv ett, då tog jag upp telefonen: 101 nya meddelanden, säger Glader och skrattar.

Direkt efter guldet gav Luleå Hockeys verkställande direktör Stefan Enbom tydliga besked: Klubben ska satsa ännu mer på damerna.

– Vi har inte hunnit prata desto mer om hur det ska göras konkret, det är en pågående process, säger Glader.

Klart är dock att en viktig del av framtidsplanerna är att det lokala hockeygymnasium som drivs i Brooklyn Tigers regi ska få nationell status.

– Det är fantastiskt bra redan nu, men NIU-statusen ger ännu bättre förutsättningar för tjejerna. Jag tror egentligen att alla NIU-krav uppfylls redan nu, men det är en del byråkrati som ska lösas innan allt är klart. Men det jobbas på det, säger Glader.

Klubben vill också få en större och stabilare organisation kring damlaget. I förlängningen är målet att klara sig utan eldsjälar i allmänhet och Fredrik Glader i synnerhet.

– Så är det ju. Det ska ju inte påverka laget om jag någon gång kliver av. Vi vill få in fler ledare på både kort och lång sikt, säger Glader.

Nu går arbetet vidare inför nästa säsong. Till helgen åker Glader till VM i Kanada, precis som han gjorde på VM i Malmö då Luleåtränaren lyckades övertala superstjärnan Michelle Karvinen att komma till Luleå över frukostbuffén.

– Hahaha, jag säger inte vilket hotell jag ska bo på nu, nej. Man vet aldrig...

Som det ser ut i dagsläget kommer Luleå Hockey/MSSK att få behålla hela guldlaget.

– Jag har inte fått indikationer på något annat. Men det är ju så här med damer, plötsligt är det någon som kommer in på en skola i södra Sverige och det är klart att vi inte stoppar någon som tänker på sin framtid, säger Glader.

Värvningar, då?

– Det kan vara någon som kommer. Vi får se, allt fokus har varit på slutspelet. Jag skulle också vilja ha in en back av Mira Jalosuos kaliber, säger Glader.

Jalosuo går en rättsmedicinsk utbildning i USA och kommer inte att spela med Luleå Hockey kommande säsong – i alla fall inte i början av den. Men Glader öppnar för en liknande lösning som i år, då hon anslöt till Luleå strax innan slutspelet började.

– Det är lite beroende på vår situation då, men omöjligt är det inte.

Guldeffekten

Så här ska Luleå Hockey/MSSK bli ännu bättre – efter guldet.

Träningen

”Vi ska spetsa till det mer, försöka få ännu fler spelare att vara med på de individuella passen på förmiddagarna. Vi kan också bli ännu bättre på individuell fys- och teknikträning, där finns det extrema fördelar att vinna – på sikt.”

Organisationen

”Vi ska bli starkare där, få mer kompetens. Alla utom jag jobbar ju heltid utanför hockeyn, många uppgifter dagtid ligger på mig och kan vi få bort några av dem kan jag koncentrera mig på just det sportsliga.”

Värvningarna

”Vi behöver bredda oss, göra division I-laget ännu bättre så att vi får ännu fler spelare som trycker på underifrån. Naturligtvis vill vi också få in spelare till a-laget, jag ser gärna att vi får behålla både Tuulus och Weis till nästa säsong men kan vi inte det ska de ersättas.”

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!