Efter segern i Skellefteå i går kväll var Luleå Hockey tillbaka i träning under fredagen.
En träning som blev av det enklare slaget.
– Vi körde en lite kortare träning i och med att vi kom hem lite sent i går och vi åker tidigt i dag, säger tränaren Stefan "Skuggan" Nilsson, som reser med samma gäng som senast ner till Karlskrona:
– Det är bra. Vi åker med samma lag som vi hade i går. Det är inga konstigheter.
Sen tillägger han:
– Vi har några som inte gick på is i dag men det var mer för att de får förbereda sig för matchen. Daine (Todd) var inte på is – och inte (Gustav) Rydahl. De har sina skavanker.
Ni fick bra svar av Daine?
– Han känner av det, det är inte hundraprocentigt på det sättet. Det är ändå därför han tar en vila i dag – men han tycker ändå att det funkar. Han spelar i morgon, säger "Skuggan" innan han fortsätter:
– Och han bidrar. Han skapar det extra lugnet och gör framförallt bra val med pucken. Det känns bra att vi har fått in honom igen.