Attacken: "De fokuserar inte på att spela hockey"

I går: Seger i första kvartsfinalen. I dag: Lättare träning. I morgon: Nästa rond i tungviktsmötet mot Färjestad. "De fokuserade ju inte på att spela hockey", säger Jacob Lagacé.

Kritisk. Jacob Lagacé, längst till vänster, menar att Färjestad inte fokuserar på att spela hockey.

Kritisk. Jacob Lagacé, längst till vänster, menar att Färjestad inte fokuserar på att spela hockey.

Foto: Kurt Engström

LULEÅ/ISHOCKEY2016-03-18 13:40

Luleå Hockey tränade ett lättare pass under fredagen med fokus på att hålla igång kropparna. Tidigare skadade målvakten Joel Lassinantti saknades – men det var planerat.

– Det var helt enligt hans rehabplan, vi visste redan i går att han inte skulle vara med på ispasset här, säger assisterande tränaren Stefan "Skuggan" Nilsson.

I övrigt var det en hyfsat hel Luleåtrupp som tränade.

– Vi har inga nya skador efter senaste matchen, säger Nilsson.

Vad förväntar du dig från Färjestad?

– Jag tyckte att de inte riktigt kom upp i sitt fysiska spel, de fick nog inte den utdelning de ville.Jag kan tänka mig att de kommer att gå ännu hårdare med det på hemmaplan – men det bekymrar inte oss. Vi är redo.

Luleåcentern Jacob Lagacé ser fram emot nästa match i tungviktsmötet.

– Vi är förberedda. Spelar vi som vi ska och håller oss disciplinerade ska vi ta det. De försökte göra lite grejer efter avblåsningarna, störa oss i vårt spel, men det ska vi gå på.

Vad tycker du om det?

– Det finns en gräns när det blir irriterande – första perioden tog ju väldigt lång tid. Jag tycker inte att det påverkade oss, snarare dem, de fokuserade ju inte på att spela hockey utan på att knuffas.

Hur påverkar det er?

– Vi har ett stort lag, jag tror inte att det finns någon som blir rädd av det. Vi fokuserar vår insats på det som händer under spelet – inte efter att domaren blåst av.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!