Inför Notvikens IK:s bortamöte med IFK Umeå så hade man fyra raka segrar efter sommaruppehållet.
Och så fort matchen var igång fanns bara en sak i tankarna hos Notas-spelarna: Fortsätta vara obesegrade.
Efter drygt 30 spelade minuter tog också Luleålaget ledningen. Jesper Jakobsson lyfte in bollen i straffområdet till Sven Eriksson-Sundström som enkelt kunde peta in 1–0 till Notviken.
– Det var ett riktigt fint mål faktiskt. "Jeppa" och Viktor Pettersson kombinerar på högerkanten. De kommer runt och sen sätter "Jeppa" in den i boxen till Sven Eriksson-Sundström som rullar in den i bortre hörnet. Så det är ett jättefint mål, säger tränaren Johan Kalin.
Fast hemmalaget IFK Umeå skulle komma att kvittera. Med ungefär tio minuter kvar av ordinarie tid fixade Umeå 1–1 efter ett, enligt Kalin, också väldigt stilig mål.
Ungefär i samma veva hade dock Johan Kalins gäng ett jätteläge att vinna matchen. Jesper Jakobsson sköt en frispark som gick stolpe, stolpe – och sen ut.
– Vi hade varsin halvlek och egentligen tycker jag att det är ett ganska rättvist resultat. Det hade som varit kul om den kunde slinka in där. Men det ville sig inte. Som sagt: Det var nog rättvist. Även om det så klart hade varit skönt om den gick in, säger Kalin.
Nästa match för Notvikens IK spelas nu på fredag. då tar man emot IFK Kalix hemma på Tunavallen.
– Vi har fått en bra start på hösten. I dag orkar vi inte i 90 minuter att vara lika bra som i första. Men vi känner att det går framåt hela tiden.