Det är lätt hänt att en spelare låter besvikelsen gå ut över domaren efter en motgång. Men den är gången var Jamshidis frustration berättigad.
Mannen i rött spelade huvudrollen på ett mindre smickrande sätt.
Mikael Marklund blundade för några straffsituationer i Storfors straffområde i andra halvlek - men blåste en tveksam straff för Storfors i slutminuterna.
Piteådomaren hittade en knuff i kalabaliken framför LSK-målet vid en frispark. Mathias Hofling gjorde en prakträddning på straffen, men Peter Berglund slog in returen som betydde 2–2.
Efter 0-0 i första matchen går Storfors upp på fler gjorda bortamål.
– Först blundade domaren för tre straffar för oss. Sedan får vi en skitstraff emot oss. Det är inte sant, säger Sirwan Jamshidi.
Framför allt vid ett tillfälle var det en gåta att Mikael Marklund inte såg handsen. En Storforsspelare sträckte ut armen och stoppade bollbanan. Marklund stod bra placerad, men lät spelet gå vidare.
Annars var vägen mot trean utstakad för Luleå SK som tog ledningen med 2–0 i andra halvlek. Först Simon Spolander och sedan Sirwan Jamshidi var målskyttar och båda gångerna stod Anton Lomakka för framspelen.
Men Storfors reducerade strax efter det andra målet och straffen i slutminuterna betydde god natt för Luleå SK inför storpubliken.
Först som sist ska sägas att det var strongt av Storfors att hämta in underläget. För Luleå SK var det en bitter " förlust" och nu väntar en svår och oviss fortsättning av kvalet.
– Det känns tungt, men vi måste försöka tända om, säger Sirwan Jamshidi.