Luleå-centerns nya utmaning – blir tränare

Hon var med och vann Luleå Baskets tredje raka guld under den gångna säsongen.Nu väntar nya utmaningar för Danielle Hamilton-Carter: Som tränare på Marks Basketgymnasium.

Nytt. Hamilton-Carter har ett nytt och spännande uppdrag framför sig.

Nytt. Hamilton-Carter har ett nytt och spännande uppdrag framför sig.

Foto: Kurt Engström

Luleå/Basket2016-08-02 12:58

Centern Danielle Hamilton-Carter kommer inte att återvända till Luleå Basket den här säsongen. Det står klart sedan tidigare.

Hon var en viktig del i det lag som gav klubben sitt tredje raka guld i våras. Men efter en säsong i Luleå väntar något helt annat för landslagsspelaren.

Hamilton-Carter kommer att kliva in som assisterande tränare för Marks Basketgymnasium i Skene.

– Det har varit på gång under en tid och blev äntligen klart i går (måndag). Det känns jätteroligt och spännande. Hjälpa till, motivera andra, bidra med energi och utveckla unga spelare. Det känns som att jag gör det ganska naturligt på planen redan och har gjort det i många år, säger hon till NSD.

26-åringen hade flera bud från utländska klubbar som hon valde att tacka nej till. Iställlet kommer Danielle Hamilton-Carter att fokusera på att rehabilitera gamla skador och läka kroppen – samtidigt som hon hjälper till med coachningen på gymnasiet

– Jag ska ta hand om min kropp och får göra något som jag tycker om samtidigt. Bara för att jag inte spela just nu så vill jag ha något att jobba med på sidan av. Så fort de hörde av sig så kände jag att det var rätt val, säger Hamilton-Carter.

Mark har även ett lag i basketligan dam. Och det kan hända att landslagscentern kliver in och hjälper klubben i Sveriges högsta serie någon gång under säsongen. Om hennes kropp är redo det vill säga.

– Jag har inte stängt några dörrar för det. Men mitt första fokus är självklart jobbet på basketgymnasiet och att känna mig redo. Om jag känner att det är rätt så kan det kanske hjälpa både mig och klubben när jag redan är där. Då ser jag ingen anledning varför jag inte skulle göra det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!