Han blir LF:s sista pusselbit

LF Basket har letat efter den sista pusselbiten i lagbygget.Nu kan NSD avslöja vem det blir: LF Futures lagkapten Erik Edin.

Erik Edin (röd tröja) är muntligt överens om spel med LF Basket den kommande säsongen.

Erik Edin (röd tröja) är muntligt överens om spel med LF Basket den kommande säsongen.

Foto: Petra Isaksson

Luleå/Basket2014-09-05 11:53

LF Basket har inte haft någon brådska med att fylla sista platsen i truppen. Och egentligen har det stått mellan två spelare: Luleå BG:s Markus Grahn och LF Futures Erik Edin.

Nu kan NSD avslöja vem av dem som får chansen i basketligan den komman d e säsongen. Nämligen den sistnämnde , LF Futures lagkapten Erik Edin.

– Jag är muntligt överens med Peter (Öqvist) om att spela med LF. Men jag har inte fått något kontrakt ännu. Jag ska prata med Lars Mosesson (klubbdirektör) om det i dag (fredag), säger Erik Edin.

Fjolårssäsongen blev den bästa i karriären för den 23-årige guarden. Han var farmarlagets överlägset bäste spelare och låg i toppen av basketettans poängliga med ett snitt på 20 poäng per match.

Nu ser han fram emot att pröva vingarna på nästa nivå.

– Det ska bli jäkligt kul. Peter frågade vad jag hade för mål med basketen och sådant. Det är klart att jag vill testa på att spela i ligan, säger Edin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!