Inom basket är det relativt vanligt med företag i klubbnamnet. Plannja Basket, LF Basket, Northland Basket och Kärcher är några exempel på detta.
Men när Northland Basket bestämde sig för att byta namn valde man att nobba företagen. Nu kommer Sveriges populäraste damidrottsförening att heta Luleå Basket.
Och det hyllas av varumärkesexperten och grundaren av kommunikationsbyrån Passion Lab Niklas Turner Olovzon.
– Jag tycker spontant att det känns som ett mycket klokt beslut av flera anledningar. Ett utmärkt val. Även om jag bland annat jobbar med kommersiella frågor inom idrotten så tycker jag ändå att det starkaste värdet i ett varumärke ligger i det egna namnet. Att sälja ut sitt namn till företag är väldigt kortsiktigt, säger Niklas Turner Olovzon.
Han fortsätter att berätta om fotbollsklubben FC Barcelona vars matchtröjor fullkomligt saknar sponsorer. Men det slutar inte där – listan kan göras lång.
– Barcelona hade fram tills nyligen aldrig någonsin haft en tröjsponsor. Det säger ett och annat. Tittar du på NHL eller andra ligor så behöver de inte några sponsorer närmast sitt klubbmärke. Man har ett så pass starkt varumärke som man kan kapitalisera på. Då kan sponsorerna plocka hem det på annat sätt, säger Turner Olovzon.
Visst, Northland Basket är ett etablerat namn i både Sverige och Europa. Men Niklas Turner Olovzon tycker inte att klubben tappar något på att gå tillbaka till Luleå Basket.
– Jag tycker personligen att det hade varit ganska fel att behålla det namnet. Det är klart att varumärken ska byggas över tiden. Samtidigt har man hetat Luleå Basket längre än Northland Basket. Om man ska ha ett nytt sponsornamn måste det avtalet skrivas över en riktigt lång tid.