Succé på isen - kris i kassan

På isen är succén total för Luleå Hockey.På kansliet är det desto kärvare.Nu tvingas Luleå till nedskärningar på personalsidan - för att klara ett nollresultat för året.- Det är väldigt tråkigt att behöva göra så, men vi är tvungna, säger klubbdirektören Peter Jidström.

Det är kärva ekonomiska tider för Luleå Hockey enligt klubbdirektörerna Peter Jidström och Thor Stöckel.

Det är kärva ekonomiska tider för Luleå Hockey enligt klubbdirektörerna Peter Jidström och Thor Stöckel.

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2009-02-03 00:21
Sedan Peter Jidström och Thor Stöckel tog över som klubbdirektörer i maj i fjol har mycket handlat om att få klubbens ekonomi i balans.
- Vi hade en ekonomi som var jätteansträngd. Dessutom tappade vi sex miljoner när momslagen ändrades och vi inte kunde ta över arenan. Det var ju pengar som vi hade budgeterat för och vi har varit tvungna att hitta de pengarna på andra ställen, säger Thor Stöckel.
Det jobbet har inte blivit lättare tack vare den kollapsade världskonjunkturen.
- På marknadssidan har vi ökat intäkterna, men med den sviktande världsekonomin inser vi ju att det kommer att bli kärvare, säger Peter Jidström.
Hur hade det gått om inte konjunkturen vänt?
- Jadu, då veta fasen om vi inte ökat 20-25 procent.
Konjunkturen har svängt
Det har gjort att klubben nu tvingats säga upp en av sina säljare. En säljare som klubbdirektörerna anställde för att kunna ha bättre samarbete med sina sponsorer. Dessutom har ett bemanningsföretag tagit över en tjänst på Luleå Hockeys ekonomiavdelning, något som också lättar det finansiella trycket.
- Vi har inte förlorat några sponsorer, de avtal som slutits har rullat på som avtalat. Däremot märks det att de nya kontakter som jag och Thor har försökt skapa har annat att fokusera på. Många av de dörrar som vi har öppnat har dragits igen på grund av att konjunkturen har svängt, säger Jidström.
Hur ser det ut till nästa säsong?
- Vissa bolag har det lite tyngre, men många är beredda att gå in med minst lika mycket pengar som föregående år. Men det är tufft att veta vad som händer, koncentrationen ligger på andra håll hos företagen just nu.
Säger man upp 2 000 personer så är det inte läge att gå in med 10 miljoner i Luleå Hockey?
- Nej, precis.
Mot ett nollresultat
Vad betyder det att laget går så pass bra?
- När vi klarat elitseriestatusen så kommer vi att märka det vid förhandlingarna, så är det. Men vi jobbar stenhårt för att få ett nollresultat för året och prognoserna tyder på att vi klarar det.
Vad skulle ett slutspel innebära?
- Väldigt mycket. Det är en miljon i reda pengar bara för den första nivån på stegen. Dessutom blir det ju lättare att sälja varumärket om det går bra för laget.
Och om ni inte skulle gå dit?
- Det kan vara skillnaden mellan plus och minus, så är det. Och eftersom vi bara har 1.7 miljoner i eget kapital så är det inte mycket att spela med.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om