Skön revansch för Bennitz

Efter den snöpliga finalen i Sprintcupen bestämde sig Anders Bennitz för en snabb revansch. Den kom redan i den ovanligt starka H21:an vid BAIKs vårpremiär.- Hade väl någon kontrollmiss men är ändå nöjd med loppet, menar Renenlöparen efter segern med 2.26 minuters marginal.

LULEÅ2008-05-20 06:00
Den som hittade in på näst bästa tiden var Vargens Simon Waller. Men Waller hade alltså tappat allt för mycket för att kunna utmana Bennitz på allvar efter 4.7-kilometersbanans 17 kontroller. Löpningen gick ute på Kallaxnäsets tallhed och byggde inte så lite på snabbhet.
- Det är snabb terräng, nästan som sprinttävlingarna under våren. Man ska aldrig behöva stanna eller tvekan utan ligga på max hela vägen, säger Bennitz.
Frågan är bara vad han själv ska skylla på efter de förlorade sekunderna kring elfte kontrollen och framåt?
- Haha, ja, det finns väl inte så mycket...elva till fjorton låg i lite mer detaljrik terräng men jag fortsatte i samma tempo som på heden och stannade för tidigt på en höjd, säger Bennitz.
Utmanaren, klubbkamraten Claes Turesson, kom revanschsugen till söndagens parstafett efter att dagen innan ha snuvats på segern i tävlingsklassen vid Stadsmarans millopp. Tillsammans med H16-löparen Marcus Lundholm bildade han ett starkt lag och spurtade i sekundduell med Simon Waller till slut hem stafetten på fjärde och sista sträckan.
Damklassen vann OK Renen, genom Linnea Sundström och Karin Wollbrand.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om