Redo för historisk premiär
Han spelade fem säsonger i Solna.Men i kväll ska Martin Pahlmblad göra sin första match för LF Basket.- Det känns kul, men lite konstigt, säger den 24-årige guarden inför helgens träningsturnering i Luleå.
Ikväll ska Martin Pahlmblad göra sin första match för LF Basket. Och det samtidigt som just klubben spelar sin första match någonsin. "Det känns kul", säger guarden inför träningsturnering i Luleå.
Foto: Kurt Engström
För Pahlmblad är det en helt ny situation. Efter fem år i Solna är det första gången hade sätter på sig en annan ligaklubbs tröja.
- Det är lite konstigt att spela match med ett nytt lag, men det är en jätterolig utmaning, säger Pahlmblad till NSD.
Har det varit en omställning att flytta hit?
- Faktiskt inte så stor som jag trodde. Jag trivs väldigt bra häruppe i Luleå, det är alltid skönt att få miljöombyte och ny motivation. Och så är det mycket större drag häruppe kring basketen, det är väldigt kul. I Stockholm hamnade basketen under radaren på ett annat sätt.
Pahlmblad berättar vidare om de stora skillnaderna mellan Solna och LF Basket.
- I Solna hade vi inga riktiga "storkillar", vi var ganska små under korgarna. Men nu spelar jag med två etablerade centrar i Johan Åkesson och John Rosendahl. Det blir ett annat typ av spel som jag tror kommer gynna mig.
Även SM-matcher på schemat
Martin Pahlmblad har inga jätteförväntningar på sig själv inför helgens träningsturnering i Pontushallen och Arcushallen.
- Säsongen startar ju om en månad, nu handlar det mest om att spela ihop laget, hitta sina roller och veta var vi har varandra. Visst vill man alltid vinna, men det är ju trots allt träningsmatcher.
För motståndet i helgens träningsturnering står två finska lag i Lahti och Kataja samt ligakonkurrenten Sundsvall Dragons.
n n I helgen spelas även det första gruppspelet av U20-SM i Pontushallen. LF Basket gör upp med Sundsvall, Katrineholm, Södertälje och Blackeberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!