Rebels har häng på toppen - men kan förlora sin nyckelspelare
Robin Andersson sköt matchens sista mål i vinstmatchen mot Clemensnäs.Nu kan Luleå Rebels tappa sin forward som lägger locket på.- Jag vill inte riktigt kommentera det, säger Andersson.
Efter 2-2 i mitten av matchen femman med Carl Almgren, Martin Jeanette och William Lampinen fram. Backen Petter Stålnacke gav Rebels ledningen och i den tredje perioden kom tre nya mål.
- Det kändes inte så farligt vid 2-2. Vi hade en femma som producerade hela matchen, säger tränaren Osmo Soutokorva.
Kan få ny klubbadress
Jeanette gjorde ett och Lampinen ett andra. Dessförinnan hade Almgren gjort Rebels första och andra mål i matchen.
Det avslutande 6-2-målet sköts in av Robin Andersson som är en ryktenas man. Han ska ha fått erbjudanden från flertalet klubbar och kan lämna Luleå Rebels.
- Det vill jag inte kommentera just nu, säger Andersson till NSD med timmar kvar innan transferfönstret stänger.
Han har gjort fyra poäng på fyra matcher under division 1-spelets våromgång. Lägg därtill ett tiotal matcher för Luleå Hockey i elitserien.
- Det är på ett sätt roligt att han är i hetluften. Vi har sagt att har man chansen att spela i en högre serie ska man göra det, säger Soutokorva.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!