I vanliga fall spelar Asplöven sina hemmamatcher i Arena Polarica i Haparanda. Men för andra gången den här säsongen valde nu klubben att bjuda upp till dans i Luleå och Coop Arena.
Anledningen: Det höga publiktrycket - men framför allt för att ge ekonomin en extra skjuts.
- Jättekul att vara här. Ännu en gång var det mycket folk. Över 4000 så det är väldigt bra för oss, säger Per Kenttä.
Senast Haparandalaget spelade i Coop Arena var den 16 januari mot Oskarshamn. Då kom det 5016 personer och Asplöven vann med 6-5.
I går letade sig 4269 till Luleå Hockeys hemmahall - och det innebar ett skönt klirr i kassan för Asplöven. Snittbiljetten ligger på ungefär 70 kronor och med den publiksiffran innebär det närmare 300.000 brutto till klubbkassan.
- Det ger garanterat mer än vad det skulle ha gett att möta Mora i vår riktiga hemmahall. Det är jätteviktigt för vår ekonomiska situation. Vi får en möjlighet att sälja på ett helt annat sätt när vi spelar i en mycket modernare arena, säger Kenttä.