Nu har "Skuggan" bestämt sig: Det här är nästan ett drömjobb

Luleå Hockey förstärker sin organisation.Nu kan NSD avslöja att legendaren Stefan "Skuggan" Nilsson kommer att bli anställd på heltid - för att förbättra ungdomsverksamheten.- Jag kan säga att det här nästan är ett drömjobb för mig, säger Stefan Nilsson.

Stefan "Skuggan" Nilsson - nästa gamla storspelare att ta plats i Luleås organisation.

Stefan "Skuggan" Nilsson - nästa gamla storspelare att ta plats i Luleås organisation.

Foto: Kurt Engström

Luleå2010-08-24 06:00
Stefan Nilsson gjorde sina sista elitseriematcher för Luleå Hockey säsongen 2003-04.
Ska utveckla
Men nu är han tillbaka i föreningen.
"Skuggan" har kommit överens med Luleå om en projektanställning på två månader - till att börja med. Tanken är att legendaren ska jobba för att utveckla föreningens ungdomsverksamhet.
- Jag har varit iväg med U15-laget och U16-laget till Finland när de har spelat cuper i Uleåborg. Tanken är att vi ska börja med att titta på min arbetsroll och vad jag ska göra, säger Stefan Nilsson till NSD.
"Krävs mer träning"
Vad vill du tillföra?
- Jag vill att vi ska närma oss Sverige-toppen på ungdomssidan, där är vi inte riktigt i dag. Vi vill göra ungdomsspelarna till bra elitseriespelare.
- För att lyckas med det krävs det lite mer träning och att vi tittar på hur vi tränar.
Hur känns det att få börja jobba med hockeyn igen?
- Det känns otroligt bra. Jag kan säga att det här nästan är ett drömjobb för mig.
Den 29 juli avslöjade NSD att "Skuggan" var högaktuell för att bli ungdomsansvarig i Luleå - men nu berättar huvudpersonen själv att planerna har funnits längre än så.
- Jag fick en förfrågan tidigare i våras och därefter har vi pratat med varandra.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om