LF Basket letar efter EU-forward

LF Basket har två platser kvar i laget.En av dem kommer att bli en etablerad EU-forward.- Går allt som det ska blir det så, säger klubbdirektören Lars Mosesson.

Klubbdirektören Lars Mosesson tror att LF Basket ska kunna värva en etablerad EU-forward inom kort.

Klubbdirektören Lars Mosesson tror att LF Basket ska kunna värva en etablerad EU-forward inom kort.

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2012-08-14 06:00

För bara någon vecka sedan fyllde LF Basket sin icke-EU-kvot med värvningarna av amerikanerna Rod Wilmont och Henry Dugat.

Därmed har LF tio klara spelare inför kommande säsong och minst ett etablerat namn till ska in.

Det bekräftar klubbdirektören Lars Mosesson.

- Vi har förstås en plan och om allt går som det ska kommer vi plocka in en stor spelare till - en kille som kan spela fyra och trea, säger han.

Mycket talar för att det blir en EU-spelare även om Mosesson inte stänger dörren för en svensk värvning.

- Vi tittar inte på nationaliteter, säger han.

När kan det bli aktuellt att plocka in en ny spelare?

- Det har vi inte bestämt ännu. Det kan bli före seriestart och det kan bli senare under säsongen. Det enda jag vet är att inget kommer bli klart i dag. Vi har dragit igång lagträningarna och som jag ser det har vi tio mycket bra spelare. Vi sitter inte i sjön på något sätt, säger han.

Är det bestämt att ni ska ha tolv spelare i truppen?

- Det kan lika gärna bli elva. Vi har ett division I-lag i Luleå, LF Future, som vi har ett bra samarbete med.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om