Bra i European Trophy, fantastiska i grundserien och en flopp i slutspelet. Luleå Hockeys säsong innehöll det mesta - utom lyckade offensiva värvningar.
Mattias Persson, Johan Harju, Ville Viitaluoma och Damien Fleury skulle samtliga öka lagets produktion, det slutade med att de sammanlagt skrapade ihop 58 poäng (30+28) på totalt 170 matcher och hela kvartetten har nu fått lämna, eller lämnat, klubben.
Kritiserar Luleås värvningsarbete
NSD:s krönikor, Pelle Johansson, är inte imponerad över klubbens värvningsarbete.
"Det är svårt att höja på ögonbrynen över Lars "Osten" Bergströms värvarfacit den senaste säsongen", skriver han bland annat i krönikan här intill.
Men "Osten" tycker inte att kritiken är befogad.
"Ser maximalt 25 matcher..."
- Klubben gjorde en fantastiskt bra prestation. I en stenhård elitserie så lyckades man vinna den, vilket inte hänt på väldigt många år. Dessutom blev det en tredjeplats ute i Europa och klubben har utvecklas på alla positioner och gör ett ekonomiskt bra resultat. Och i såna här resultat är alla delaktiga, säger sportchefen och fortsätter:
- När nån då bedömer Luleå Hockey så sätter man sig ner och ser maximalt 25 matcher och tittar på enstaka statistik. Jag tycker inte det är rättvist att göra en sån utvärdering och en sån bedömning och jag tycker att man ska vara väldigt ödmjuk och ha väldigt mycket på fötterna innan man kanske börjar peka på det ena och det andra.
Är du nöjd med rekryteringarna du gjorde inför förra säsongen?
- Vi är nöjda med det mesta som skedde i Luleå Hockey men vi fick egentligen den enda motgången i ett icke önskvärt skede och det kunde vi tyvärr inte hantera. Sen så önskar man alltid mer av sig själv.
"Aldrig ett misslyckande"
Ser du det som ett misslyckande att du har fått bryta kontrakten med fyra spelare?
- Det är aldrig ett misslyckande om man hittar nya möjligheter för varje individ och om det dessutom passar bra för klubben. Vi lever i en flexibel spelarmarknad där agenter i stort sett varje dag utvärderar vad som sker i speltid, i position och roll i laget. Alla vill ju optimera sin karriär och det är bara att titta på den spelaromsättning som är nu. Det är en helt ny tid och man måste ha hängt med i utvecklingen för att förstå den, säger Lars "Osten" Bergström.