Nej, förutsättningarna var knappast det bästa för Luleå inför prestigederbyt mot Skellefteå.
Sex tunga skador - Johan Fransson, Cam Abbott, Jan Sandström, Lukas Kilström, Simon Hjalmarsson, och Kim Karlsson - gjorde att arbetsinsatsen var tvingad att bli maximal.
Inte minst för de fem backar som slet ont i 60 kampfyllda minuter.
Många spelminuter
Niclas Wallin, Topi Jaakola, Robin Jonsson, Elias Fälth och Daniel Gunnarsson spelade alla mellan 18 och 27 minuter.
- Visst var det jobbigt - det blev nästan vartannat byte. Men samtidigt är det så här det ska vara - nästan som NHL med massor av kamp, sa den veteranen Niclas Wallin som gjorde sin kanske mest solida insats för hela säsongen.
När det blåste som alla snålast stod han upp i egen zon och såg till att målvakten Johan Gustafsson fick all hjälp han kunde för att hålla nollan.
Även om inte allt var helt prickfritt.
Med tio minuter missade 36-årige Wallin ett pass och Tomas Skogs fick öppet mål från ingenstans - men Gustafssons långa benskydd räddade kvällen för Luleå Hockey.
- Dåligt av mig. Jag blev lite väl sugen att slå det där diagonalpasset, sa han med ett brett leende och passade sedan på att hylla sina backpolare i laget.
Inte minst unge Daniel Gunarsson, 19, som bara blir bättre för varje match.
- Det är helt fantastiskt vilka framsteg han gör. Spelar moget, enkelt och har ett bra skott.
Skönt att ta en trepoängare efter den bittra förlusten i Växjö?
- Ja, det var starkt av oss att komma tillbaka. I Växjö gjorde vi egentligen en jättebra match men fick inget med oss.