I dag avgörs hans framtid i Timrå IK
Robin Lindqvist har gjort succé i Timrå IK så här långt - och sent i går kväll förhandlade klubben med 23-åringen om ett nytt kontrakt.I dag avgörs hans framtid i klubben.- Jag vill stanna, säger Robin Lindqvist.
Foto: Ralf Bergman / SCANPIX
Men när han inte fick något arbetstillstånd valde han att skriva på ett sexveckorskontrakt med Timrå IK i stället.
Det kontraktet är nu på väg att gå ut - och sent i går kväll förhandlade Timrå IK med Robin Lindqvists agent om ett nytt kontrakt.
Utan att komma överens.
- Ingenting är klart än, säger Timrås klubbdirektör Thomas Johansson.
Du använder ordet än, betyder det att något kommer att bli klart snart?
- Vi vill båda komma till ett avslut eller en fortsättning så snart som möjligt. Blir det inte i kväll så blir det i morgon.
Men ni vill ha kvar Robin?
- Det har jag inte sagt.
Om ni inte hade velat ha kvar honom så hade ni väl inte förhandlat om ett nytt kontrakt?
- Inga kommentarer.
Enligt uppgifter till NSD kommer ett beslut om Lindqvist framtid i Timrå att tas under torsdagen.
- Jag vill stanna, men samtidigt har jag andra alternativ också, säger Robin Lindqvist till Sundsvalls Tidning. Robin Lindqvist har gjort två poäng på sju matcher i Timrå och han har fått mycket beröm för sina insatser.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!