Ingen får kliva undan. Alla måste ge 100 procent i varenda närkamp.
Det spelar ingen roll om det är din bästa kompis du river ner.
- Man kan nästan slå ihjäl varandra på träningarna och sedan vara bästa kompisar i duschen. Det är en skön, skön stämning i laget, säger Roger Rönnberg och berättar om det tuffa träningsupplägget.
"Mycket mer energi"
- Spelarna upplever själva att det är en otrolig skillnad i varenda moment. Alla spelar med mycket mer energi och kraft. Det är betydligt fler tacklingar på träningarna, men den stora skillnaden är nog ändå intensiteten, säger Rönnberg.
Kommer det märkas när elitserien drar igång?
- Ja, det kommer det att göra. Det blir tuffare och jäkligare att möta Luleå Hockey, säger Rönnberg.
En annan skillnad i år är att fler kedjor ska producera. Det är i alla fall tanken.
I fjol gjorde Linus Omark och Johan Harju 55 respektive 50 poäng. Nu finns det inget Övertorneå Connection att luta sig mot.
Andra spelare måste kliva fram. Och fler spelare måste kliva fram.
- Man ska ha enorm respekt för Omark-Harju. Men vi blev lite för beroende av att de skulle producera i fjol. Det märktes framför allt i slutspelet när de inte gjorde så många poäng, säger Roger Kyrö.
- Vår grundtanke nu att samtliga kedjor ska producera. Det är det vi tänkt på när vi formerat kedjorna, säger Roger Rönnberg.
De tre första kedjorna känns just nu spikade:
4 Cam Abbott, Chris Abbott och Karl Fabricius.
4 Pär Arlbrandt, Niklas Olausson och Anders Burström.
4 Jonathan Hedström, Martin Chabada och Mats Lavander.
Fjärdekedjan är något mer öppen för förändringar. De som gör upp om plaserna är med största sannolikhet Mikael Lidhammar, Thomas Raffl, Johannes Tornberg, Emil Lundberg och Robin Lindqvist.
- Man går på magkänslan när man formerar laget, vad man tror kan fungera. Och vi har testat en del olika kombinationer under försäsongen. Vi får se hur det blir när vi drar igång, men vi kommer att köra runt på fyra kedjor, säger Roger Rönnberg.