Nej, Solna och tränaren Torbjörn Gehrke fick ingen enkel start på årets ligaspel. Först tvingades klubben byta ut en av lagets EU-spelare innan säsongen startat.
Och när åtta matcher spelats hade laget bara vunnit två av dem.
En missräkning som följdes av rannsakan.
- Det fanns egentligen två val: att jag hoppade eller att vi byggde om laget. Och den här gången tyckte jag faktiskt inte att felet enbart var mitt. Ibland kan det faktiskt hänga på spelarna, säger Gehrke.
Men det krävdes två svåra beslut där ett av dem var något jobbigare. Att den amerikanske forwarden Avery Jukes tvingades lämna skapade inga stora rubriker.
Enkelt val
När Solna gjorde sig av med ligans skyttekung Stephen McDowell höjdes många ögonbryn.
- Jag fick förstås höra en hel del men för mig var ekvationen ganska enkel. Vi hade en spelare som var topp i alla statistiskligor men laget vann inga matcher. Då var det egentligen inte mycket att fundera på. .
Som ersättare landade istället Solnabekantingen William Walker och collegeguarden Tyler Laser och sedan dess har laget vunnit tre raka matcher.
- Jag kan inte säga att vi är stabila men blödningen är i alla fall stoppas. I dag är vi var vi borde ha varit för en månad sedan och spelarna är trygga i det de ska göra.